česky english deutsch <<< >>>

Okolo Bzenecké Doubravy

Malovaná boží muka

Boží muka jsou drobné stavby v podobě sloupu nebo pilíře, které jsou většinou kryty stříškou. Mají symbolizovat sloup, u kterého byl bičován Kristus. Často se nacházejí na místech dobře viditelných z dalekého okolí a představují tak důležité orientační body v krajině. Také boží muka u Rudníku stojí na křižovatce turistických cest a vyzývají poutníky i turisty ke krátkému zastavení. Můžeme u nich nejen rozjímat, ale také obdivovat jejich ornamentovou výzdobu.

boží muka na Rudníku

Motivy barevných květů a ptáčků neodmyslitelně ke Slovácku patří. Kromě kapliček jimi bývají pomalovány vinařské sklepy i některé domy. Kdysi tyto ornamenty plnily ochranou funkci. Malovaly se kolem dveří a oken, aby zabránili průchodu zlých sil do domu, Na kapličkách nebo božích mukách měly zesílit jejich duchovní význam. Později se malované ornamenty staly nákladným vyjádřením zámožnosti bohatých sedláků. V dnešní době symbolizují vztah ke tradici a ke Slovácku.

detail ornamentu

Malované ornamenty se v jednotlivých částech Slovácka liší. Na božích mukách u Rudníku je místní varianta ornamentu ze Svatobořic-Mistřína. Převládá v něm červená barva. Rozmanité zubaté a hranaté prvky okolo i uvnitř motivů napovídají, že byly původně převzaty z krojových výšivek.

GPS pozice

N 48° 55.458', E 17° 11.655'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Vzdělávací a informační středisko Bílé Karpaty, o.p.s.
Marie Petrů
Bartolomějské nám. 47, 698 01 Veselí nad Moravou
Tel.:tel: 518 322 545
e-mail:visbk@bilekarpaty.cz
http://