česky english deutsch <<< >>>

Okolo Bzenecké Doubravy

Vladař Sámo

Z vrcholu kopce Náklo je opravdu krásný výhled nejen na blízké okolí Milotic, ale i na vzdálenější panorama Chřibů a Bílých Karpat. Celá tato oblast byla kdysi jádrem Velkomoravské říše, což dokládá i množství archeologických nálezů. Těžko říct, zda mají pravdu místní patrioti, kteří hlavní sídlo moravských knížat a králů umísťují právě do okolí Nákla. Známější Mikulčice i bývalý Veligrad (dnešní Staré Město) však leží na dohled a jsou pro nás výzvou k jejich návštěvě a srovnání.

Na ještě starší moravskou historii odkazuje i ojedinělá socha vládce Sáma, která se nachází na vrcholu Nákla. Sámo zde sedí na vladařském stolci a shlíží do své krajiny. Pravděpodobně to byl francký kupec, kterému se podařilo v 7. století sjednotit jednotlivé kmeny západních Slovanů. Bojoval s nimi jak proti Avarům, tak i proti Frankům a vytvořil velkou říši, do které patřila nejen Morava, ale i Čechy, Slovensko, Dolní Rakousy, Slovinsko a část Maďarska. Po jeho smrti se však říše rozpadla.

vladař Sámo

Díky franckým kronikářům se nám o Sámovi dochovalo svědectví, a tak se tento muž stal první historicky doloženou osobou našich dějin.

GPS pozice

N 48° 56.293', E 17° 8.181'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Vzdělávací a informační středisko Bílé Karpaty, o.p.s.
Marie Petrů
Bartolomějské nám. 47, 698 01 Veselí nad Moravou
Tel.:tel: 518 322 545
e-mail:visbk@bilekarpaty.cz
http://