česky english deutsch <<< >>>

Okolo Bzenecké Doubravy

Bzenecká Dúbrava

Na této křižovatce je rozcestník nezbytný pomocník, protože bez něj bychom jen stěží určili, kterým směrem leží Milotice a kterým Vracov. Všechny čtyři cesty, které odsud vedou, jsou totiž obklopeny stejným a poměrně fádním borovým lesem. Takovým porostům, které jsou tvořeny stejně starými jedinci jednoho druhu stromu říkáme monokultura. Stejnověký borový les tu však nebyl odjakživa:

borová monokultura

Na konci doby ledové navál jihovýchodní vítr až k Vlkoši a Miloticím silné vrstvy písku, které postupně zarůstaly světlými doubravami a malou příměsí borovice. Ve středověku získaly tyto lesy název Dúbrava. Tehdy však začaly být také káceny a býval do nich vyháněn dobytek na pastvu. Les byl postupně ničen a pod ním se opět začaly uvolňovat písky, které se při silných větrech přemísťovaly a vytvářely duny. Díky tomu se celá oblast začala nazývat „Moravská Sahara“.

Otevřené písčiny ve Bzenecké Doubravě se podařilo zalesnit až v první polovině 19. století lesníku Janu Bedřichu Bechtelovi. Původním dubům se v horkém a suchém písku nedařilo, proto se Bechtel rozhodl pro výsev borovic a bříz. Tyto dřeviny jsou odolné vůči horku i suchu. Navíc pomáhají vytvářet vhodné podmínky pro výsadbu náročnějších dřevin, jako je například dub, který se do Bzenecké Doubravy opět pomalu vrací.

památník Jana Bedřicha Bechtela

GPS pozice

N 48° 58.210', E 17° 10.183'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Vzdělávací a informační středisko Bílé Karpaty, o.p.s.
Marie Petrů
Bartolomějské nám. 47, 698 01 Veselí nad Moravou
Tel.:tel: 518 322 545
e-mail:visbk@bilekarpaty.cz
http://