česky english deutsch <<< >>>

Okolo Bzenecké Doubravy

Ropa na Slovácku

Říkáte si, kde se na Slovácku vzala ropa? Kdysi dávno se zde nacházelo mělké a teplé moře plné drobného planktonu. Tito drobní živočichové žijí jen několik dní a následně klesají ve velkém množství na mořské dno a vytvářejí vrstvy odumřelé hmoty. Ty pak jsou překrývány pískem přinášeným mořskými proudy z pevniny. Tento stav byl narušen posunem kontinentů, kdy se mořské dno zprohýbalo, zvrásnilo a vrstvy mrtvých organismů byly překryty mohutnými bloky pískovců a jílovců. Ve velkých hloubkách potom za vysokých teplot, velkého tlaku i působením mikroorganismů a dalších látek vnikla ropa.

Ropa v podobě drobných kapének pomalu vzlíná nahoru a buď dosáhne zemského povrchu nebo se zarazí o nějakou nepropustnou vrstvu – tzv. ropnou past. V případě dosažení zemského povrchu se tekuté složky odpaří a pevné složky v podobě vosků a asfaltu zůstanou. Pokud však kapénky uvíznou pod ropnou pastí, tak vzniká ropné ložisko, ze kterého můžeme ropu získat pomocí vrtů.

těžební zařízení

V České republice se ropná ložiska nacházejí především na jižní Moravě. Ropa se zde těží již od roku 1919 a těžební zařízení můžeme vidět na Břeclavsku, Hodonínsku, ale i zde v blízkosti Vlkoše.

GPS pozice

N 48° 58.777', E 17° 11.099'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Vzdělávací a informační středisko Bílé Karpaty, o.p.s.
Marie Petrů
Bartolomějské nám. 47, 698 01 Veselí nad Moravou
Tel.:tel: 518 322 545
e-mail:visbk@bilekarpaty.cz
http://