česky english deutsch polski <<< >>>

Přírodní rezervace Moravskoslezského kraje

PR Krasovský kotel 2

Základní informace

Přírodní rezervaci tvoří podmáčené louky s rostlinami mečíku střechovitého, který roste na náhorní rovině mezi lesním porostem a který se řadí mezi ohrožené druhy rostlin. Tyto podmáčené louky odděluje les od zemědělské půdy, a v důsledku toho nebyla zdejší lokalita v rámci zúrodnění půdy odvodněna. Lokalita byla vyhlášena přírodní rezervací v roce 1989 na rozloze 11,46 ha.

Předmět ochrany

Hlavním předmětem ochrany jsou podmáčené louky s unikátním výskytem mečíku střechovitého (Gladiolus imbricatus), který patří mezi silně ohrožené druhy.

Mečík střechovitý

Mečík střechovitý je stejně jako zahradní mečíky vytrvalá rostlina s podzemní hlízou, roste na vlhkých loukách a lesních světlinách od nížin do podhůří. Nejkrásnější je od června do srpna, kdy kvete fialovo – růžovými jednostrannými květy. Zprávu o něm najdeme už v Matthioliho Herbáři z roku 1562, kde je uveden pod jménem „Devatero odění“. Používal se často v ranhojičských obkladech, ale i v nápojích lásky. Jeho magický věhlas však sahá až do středověku, kdy byl takřka nedílnou součástí rytířské zbroji, dokázal prý totiž odvracet neštěstí na válečných polích. Patří mezi silně ohrožené druhy, záhonem chráněný je i v sousedním Polsku a na Slovensku.

Gladiolus imbricatus 1

Gladiolus imbricatus 1

Gladiolus imbricatus 2

Gladiolus imbricatus 2

Krasovský kotel

Krasovský kotel

Užitečné informace

Kontakty

Krajský úřad Moravskoslezského kraje, odbor životního prostředí a zemědělství 28. října 117, 702 18 Ostrava www.kr-moravskoslezsky.cz tel.: +420 595 622 297

GPS pozice

N 50° 6.866', E 17° 32.503'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Krajský úřad Moravskoslezského kraje
odbor životního prostředí a zemědělství
28.října 117, Ostrava
http://www.kr-moravskoslezsky.cz