česky <<< >>>

Folimankou do zahrady Ztracenka

Socha „ Z vlastního rozhodnutí“

Socha „ Z vlastního rozhodnutí“ – lampa pod Nuselským mostem 6. června v roce 2011 byla nedaleko prvního pilíře Nuselského mostu na vinohradské straně v parku Folimanka odhalena socha; lampa pouličního osvětlení nazvaná „Z vlastního rozhodnutí – My choice“ od umělce Krištofa Kintery, která je v ladné křivce obrácena vzhůru k nebi, jakoby někoho vyhlížela, někomu svítila na cestu. Na lampě najdeme cedulku s nápisem „Memento mori. Těm, kteří si v těchto místech vzali život“. Sám autor říká, že svítit vzhůru je o rozhodnutí.

Lampa je tak možná první na světě, která nesvítí na zem, ale naopak vzhůru ke hvězdám. Lampa kvůli tomu, aby svítila k nebi, musela učinit silné rozhodnutí, stejně tak jako lidé, kteří z mostu skočili dolů, museli mít velkou sílu k tomu, aby tento počin zvládli. Přesný počet lidí, kteří ukončili život skokem z Nuselského mostu, není znám, jelikož policie sebevraždy přestala evidovat, předpokládá se však, že tímto způsobem ukončilo život kolem 300 sebevrahů.

Krištof Kintera se narodil 20. září 1973 v Praze. V letech 1992 – 1999 studoval v ateliéru Milana Knížáka Akademii výtvarných umění v Praze, dále pak v letech 2003–2004 Rijksakademie van beeldende kunsten v Amsterdamu. Celkem třikrát byl nominován na Cenu Jindřicha Chalupeckého. Je členem a vůdčí osobností „skupiny“ Jednotka. V roce 2006 vytvořil vizuální koncept pro osmý ročník festivalu dokumentárních filmů Jeden svět. V roce 2007 byl kurátorem výstavy Hrubý domácí produkt, realizované v Městské knihovně v Praze, dále se spolupodílel na instalaci Entropa. V roce 2011 vytvořil v Praze pod Nuselským mostem pomník Memento mori věnovaný sebevrahům a v roce 2013 pomník Bike to Heaven věnovaný Janu Bouchalovi. V roce 2017 se v galerii Rudolfinum uskutečnila jeho výstava Nervous Trees.

GPS pozice

N 50° 4.019', E 14° 25.838'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Taggmanager, o.s.
Taggmanager, o.s.
5.května 72, Praha 4
Tel.:241403480
e-mail:servis@taggmanager.cz
http://www.taggmanager.cz