česky <<< >>>

Folimankou do zahrady Ztracenka

Kryt Folimanka

Kryt nacházející se na okraji parku Folimanka v ulici Pod Karlovem je v současné době největší podzemní stavbou na území městské části Prahy 2. Tento kryt je neustále udržovaný a připravený k okamžitému zprovoznění.

Kryt je možné navštívit v rámci bezplatných veřejných prohlídek pořádaných pravidelně městskou částí Praha 2 vždy v jednu určenou sobotu v měsíci od 9:00 do 15:00 hodin. Termíny prohlídek jsou vypisovány na webových stránkách www.praha2.cz . Dále je možno využít skupinových komentovaných prohlídek, které je nutné si předem rezervovat. Kryt byl veřejnosti zpřístupněn v roce 2014.

Kryt vznikl na přelomu padesátých let 20. století, v době takzvané „studené války“. Byl budován a veden v režimu „přísně tajné“. Kryt byl dle dostupné dokumentace dokončen v roce 1962 a náklady na jeho stavbu činily v té době 5.912.240, -Kčs. Konstrukce krytu je tvořena betonovými bloky a je umístěn cca 20 metrů pod zemí. Nejníže položené místo je cca 25 metrů pod zemí a jedná se o nouzový výlez do kopule, která se nachází u Lublaňské ulice. V nedávné době byla přemalována neznámým umělcem na robota z Hvězdných válek R2-D2, který byl na kopuli ponechán.

Rozloha jednopatrového krytu je 1.332 m² a je schopný ukrýt až 1.260 osob, které by mohly v krytu přežít po dobu 72 hodin. Rozkládá se pod východní částí parku Folimanka mezi Nuselským mostem, ulicí Bělehradská a Pod Karlovem. Skládá se ze dvou hlavních tubusů (každý o délce 125 m) a technických místností. Kryt je v dobrém technickém stavu, je větraný, kvůli vlhkosti a vytápěný. Návštěvníci zde najdou několik studen, dvě toalety, asanační místnost, ošetřovnu, dvě kyslíkárny, tři filtroventilační jednotky, dvě prachové komory, dvě provizorní márnice, spojovatelnu a energetické centrum.

V energetickém centru je umístěn tříválcový 32 kW dieselový agregát z roku 1955, který v případě potřeby zajišťuje osvětlení, vodu, elektřinu a vzduchotechniku. Kryt má pancéřové dveře, jeden hlavní vchod, dva nouzové východy, několik nouzových výlezů do kopule a pozorovatelnu. V krytu je v průběhu celého roku neměnná teplota cca 18 ˚C. Výrazné výkyvy byly zaznamenány ve vlhkosti, která v letních měsících dosahuje až 95%, v zimních kolem 60%.

GPS pozice

N 50° 4.065', E 14° 25.947'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Taggmanager, o.s.
Taggmanager, o.s.
5.května 72, Praha 4
Tel.:241403480
e-mail:servis@taggmanager.cz
http://www.taggmanager.cz