česky <<< >>>

Osobnosti a krajina

Lázně Sedmihorky – A. V. Šlechta

Med. Dr. Antonín Vincenc Šlechta (14. března 1810, Lomnice nad Popelkou – 2. ledna 1886, Sedmihorky),

nositel titulu rytíř Sedmihorský, byl český lékař-balneolog, zastánce vodoléčby, zakladatel a dlouholetý ředitel lázní Sedmihorky.

Vystudoval filozofii a medicínu v Praze, potom krátce působil jako lékař v Turnově. V roce 1840 založil na místě pusté myslivny v Českém ráji u obce Karlovice lázně Sedmihorky; podporu mu poskytl baron Alois Aehrenthal. V Sedmihorkách se po vzoru Vincenze Priessnitze prováděla vodoléčba. Šlechta neuznával některé extrémní metody užívané v rámci této terapie v tehdejší době (např. studené sprchy s vodou padající z velké výšky nebo koupele v ledové vodě). Vodoléčbu postavil na racionální základ a zajistil jí místo v tradiční medicíně. Úspěšně též praktikoval léčbu tyfu studenou cestou. Sedmihorky brzy získaly věhlas – ačkoli neposkytovaly takové pohodlí jako jiná letoviska, byly v krásné krajině a klidném prostředí. Za Šlechtova vedení do Sedmihorek jezdili věhlasní lékaři, z nichž mnozí byli jeho osobními přáteli (např. František Piťha, Josef Škoda, Karel Rokytanský nebo Bohumil Eiselt).

Šlechta stál v čele lázní přes 40 let. Byl známý svým humanismem a dobročinností. Pomáhal zraněným při bojích u Turnova r. 1866. Staral se nejen o fyzické zdraví pacientů, ale i o jejich zábavu a duševní prospěch. Potřebným nabízely jeho lázně péči zdarma, a Šlechta podporoval i českou kulturu a literaturu.

GPS pozice

N 50° 33.233', E 15° 11.784'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Envidea o.s., Český ráj
Marek Lédl
e-mail:info@envidea.cz
http://