česky <<< >>>

Osobnosti a krajina

Skalák – Joska Smítko

Josef Smítka (někdy uváděn jako Josef Smítko nebo Josef Smitko, 21. prosince 1919, Turnov – 27. března 1945, Terezín) byl významný český horolezec, oběť nacistů za druhé světové války.

Vystudoval průmyslovou školu a stal se pilotem v rámci akce 1000 pilotů republice. Na vojně, v roce 1938, se pokusil s letadlem přeletět do zahraničí, ale byl zadržen a dostal za to trest vězení.

Jeho horolezeckým působištěm byla především oblast pískovcových skal Českého ráje. Na jejich stěnách zaznamenal několik desítek prvovýstupů vyšší klasifikace a 46 nových objevil. Zapsal se zejména výstupy na Daliborku tzv. Kouřovou cestou, přímou spárou na Rakev v Příhrazích nebo na Dominstein, který během socialismu nesl jméno Smítkova skála.[2] Prosazoval čisté lezení, v některých případech odstraňoval skoby nebo kruhy a upřednostňoval jištění lanovými smyčkami a uzly.[2] Za druhé světové války se věnoval i mladším horolezcům, které zasvěcoval do tajů hruboskalských skal.

Antonín ‚Harry‘ Zima, kronika HO Turnov (kolem roku 1970) pozn.: doslovný přepis textu z Kroniky HO Turnov bez jazykových úprav!

Měl rád život, nebyl sabotér, ale bojovník čistého ducha, který uměl zápasit tvrdě, ale nebyl zákeřný a nesnášel nad sebou karabáč. Skalák nebyl pro něho cvičným terénem, nepoznal hory a proto všechny jeho nesplněné ideály se nesli jen do prostoru oblasti Hruboskalska.

Sám se ale konce války nedožil. Za vyhýbání se odvodu na totální nasazení, před kterým se s několika dalšími horolezci skrýval právě v Českém ráji, byl o Vánocích roku 1944 zadržen a v březnu následujícího roku popraven v pevnosti Terezín. Ze svých cest po Českém ráji napsal knihu Český ráj pro horolezce, která ale vyšla až po válce.

GPS pozice

N 50° 33.254', E 15° 10.564'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Envidea o.s., Český ráj
Marek Lédl
e-mail:info@envidea.cz
http://