česky <<< >>>

Osobnosti a krajina

Turnov – Ivan Šolc

Ivan Šolc (1927– 2013) prožil dětství v Turnově. Oba rodiče se věnovali medicíně, jeho dědeček zde byl ve dvacátých letech starostou. „Rodiče měli plno práce," říká. „Přesto jsme spolu s bratrem prožili krásné dětství s procházkami v Českém ráji a letními týdny u Máchova jezera." Ivan studoval na turnovském gymnáziu, kde jeho další osudy formovalo hned několik kantorských veličin. V průběhu okupace byl jeho otec určitý čas zavřený jako rukojmí, ale lidé si svého doktora na gestapu vyžádali. Bylo v těch letech víc napínavých příběhů: „Otec například v té době léčil partyzány, včetně ruského důstojníka-parašutisty, který byl vážně raněn a vážně nemocen.

Turnovské gymnázium Ivan Šolc absolvoval v roce 1946. Pro studium fyziky se rozhodl vlastně náhodou, když mu jeden kamarád nabídl, aby se spolu s ním stal posluchačem profesora Žáčka na katedře aplikované fyziky. K ní za krátký čas přibyla ještě astronomie. Studia ukončil v roce 1950, doktorát z obou vědních disciplín má od roku 1952. Z počátku pracoval v pražském Výzkumném ústavu pro elektrotechnickou fyziku. Byl tu až do roku 1954, kdy se vrátil domů, do Turnova.

V turnovském výzkumném ústavu pro minerály a následně potom v Monokrystalech Ivan Šolc působil až do roku 1962. Vedl zde oddělení fyziky a zavedl zde brusírnu přesné optiky, která se záhy také napojila na Astronomický ústav ČSAV.

A právě do tohoto podniku Ivan z Monokrystalů přešel. Pracoval tu až do roku 1970. Prožil zde i pro zemi osudný rok 1968. Těsně po okupaci mu kamarád Jirka Kotler nabídl, aby s ním odešel do emigrace. (V USA se Jiří Kotler během několika let stal uznávaným odborníkem v oboru přesné optiky). „Šel jsem tehdy za otcem a zeptal se ho, co o mé emigraci soudí. Dodnes si pamatuji, co mi odpověděl: V tomhle národě už byly horší časy. A hodně lidí tu zůstalo. – Zůstal jsem i já."

Za dlouhá léta, kdy se Ivan Šolc naplno věnoval fyzice a astronomii, má za sebou množství vědecky ceněných prací, které našly své uplatnění i v praxi. Kromě jiného je to několik objevů z oboru piezoelektřiny a optiky krystalů. Světovou slávu zaznamenaly astronomické filtry – dnes Šolcovy filtry (umožňují sledovat například jaderné reakce na slunci dalekohledem). Byl první na světě, kdo zhotovil rentgenový objektiv galvanoplastickou metodou ad. O jeho objevech byly napsány desítky a stovky odborných článků a publikací.

GPS pozice

N 50° 35.307', E 15° 9.458'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Envidea o.s., Český ráj
Marek Lédl
e-mail:info@envidea.cz
http://