česky english deutsch <<< >>>

PP Andělka a Čertovka

Tis červený

Základní informace

Přírodní památka Andělka a Čertovka leží nad pravým břehem řeky Říčky na severním okraji obce Šlapanice. Jedná se o ostrůvek teplomilných společenstev na skalních útvarech kulmských slepenců. Přírodní památka je tvořena strmými východně až severovýchodně orientovanými svahy se skalkami, z nichž nejvýraznější jsou Andělka a Čertovka. Přírodní památka byla vyhlášena v roce 1984 na rozloze 3,64 ha. Spolu s nedalekými dalšími třemi přírodními památkami (PP Horka, PP Velký Hájek a PP Návrší) byla Andělka a Čertovka zařazena do soustavy evropsky významných lokalit Natura 2000 jako EVL Šlapanické slepence.

Tis červený

Tis červený

Tis červený (Taxus baccata) je stálezelený, jehličnatý, pomalu rostoucí strom nebo keř, dožívající se až 3 000 let. Má velmi tvrdé, pružné a trvanlivé dřevo, které se v minulosti používalo na výrobu luků, kuší a nožů, dnes tento strom najdeme v přírodě jen zřídka, proto patří mezi chráněné druhy. Vyjma červeného mníšku obalující semeno a dřeva je celá rostlina prudce jedovatá. Otravy tisem se projevují zvracením, bolestí žaludku, průjmem, křečemi, slabým pulsem, v těžších případech i bezvědomím, po němž může následovat smrt. Vzhledem k tomu, že jed taxin se velmi rychle vstřebává z trávicího ústrojí, může smrt přijít doslova během několika minut po požití rostliny. V nedávných letech bylo více tisů vysazeno v dolních stinných a skalnatých partiích svahů v prostoru Andělky i Čertovky. Některé z nich jsou již statného vzrůstu.

Tis červený

Užitečné informace

Jméno odpovědné osoby: Roman Barták Jméno administrátora (kontaktní osoba): Roman Barták Email adresa:centrumep@email.cz

GPS pozice

N 49° 10.276', E 16° 43.399'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Centrum environmentálních projektů, o. s.
Roman Barták
e-mail:centrumep@email.cz
http://