česky english deutsch <<<

Významné sbírky Botanické zahrady

Fata Morgana - Jižní Afrika

Klívie (Clivia miniata) řadíme do čeledi Amaryllidaceae (amarylkovité). Ve své domovině rostou na vlhkých místech v lesích nebo mezi skalami. Jsou charakteristická svými dlouhými, řemenitými listy, které vyrůstají do tvaru vějíře. Proto u nás zdomácněl jejich lidový název řemenatka. Mezi listy se koncem zimy objevuje vysoký květní stvol, na kterém vykvétá počátkem jara 10 – 20 nálevkovitých květů obvykle oranžové barvy. Rostlina je prudce jedovatá.

Klívie (Clivia miniata)

Nohoplod (Podocarpus) nebo též kamenný tis je rod stále zelených jehličnanů z čeledi Podocarpaceae (nohoplodovitých). Jeho domovem, stejně jako celé čeledi, je převážně jižní polokoule. V Africe se vyskytuje ojediněle na jihu kontinentu. Přes jeho rozšíření napříč kontinenty jsou některé jeho druhy endemické a vyskytují se na velmi malém území. Proto jsou mnohdy ohrožené až kriticky ohrožené.

Nohoplod (Podocarpus)

Netýkavka (Impatiens hochstetteri) pochází z Jižní Afriky. Je nápadná svými jemně fialovými květy. Vyhovují jí vlhké stinné polohy. Netýkavky se rozmnožují pomocí tobolek, obsahujících semínka, která při dotyku (např. průchodu zvěře, při opylování, …) praskají a vystřelí až několik metrů daleko.

Netýkavka (Impatiens hochstetteri)

GPS pozice

N 50° 0.000', E 14° 0.000'
[GPX]

[MAPY.CZ]