česky english deutsch <<< >>>

Významné sbírky Botanické zahrady

Fata Morgana - Venezuela

Heliamfory se vyskytují na svazích a vrcholcích náhorních plošin jihoamerických stolových hor Guyanské vysočiny (tepuis), které se rozprostírají na ploše třech států: jižní Venezuely, Guyany a severní Brazílie. Jsou považovány za jedny z nejatraktiv­nějších masožravých rostlin. Vytvářejí vzpřímené zeleno-červené souměrné láčky zevnitř vystlané chloupky. Velikost rostlin je různorodá. Pasti nejmenšího, čerstvě popsaného druhu. H. pulchella nejsou větší než 8 cm, zatímco např. mnohaletá H. tatei může mít v přírodě při zdřevnatělém kmínku až 1,5 metru! V současné době je známo 12 druhů a několik variet. Kořistí heliamfor je drobný hmyz, zejména mravenci.

Heliamfora

Brocchinie (Brocchinia tatei) je rod rostlin z čeledi bromeliovitých (Bromeliaceae). Nejmenší druh měří i s květenstvím 5 cm, zatímco největší (Brocchinia micrantha) až 8 m. Ve středu listové růžice se u mnohých druhů zachycuje voda, kterou využívají jiní živočichové jako své teritorium.

Brocchinie vyvinuly řadu způsobů, jak ve velmi chudém prostředí získat živiny. U některých druhů (Brocchinia tatei a B. reducta) byla prokázána schopnost přijímat živiny, které vznikly rozkladem humusu v úžlabí listových pochev.

Brocchinie (Brocchinia tatei)

Bublinatka (Utricularia) je nejhojněji zastoupený rod masožravých rostlin. Je rozšířen ve všech klimatických pásmech od Antarktidy po tropy. Většina druhů se vyskytuje v Jižní Americe. Pasti ve tvaru měchýřku jsou velké 0.5 – 4.0 mm a vznikly přeměnou listů. V lapacím měchýřku je podtlak. Každý z měchýřků má víčko opatřené drobnými chloupky. Víčko bývá obvykle zavřené, ale když se nějaká kořist (prvok, korýš nebo jeho larva) dotkne chloupků, víčko se prudce otevře a podtlak vsákne kapku vody i s živočichem do měchýřku. Tento proces trvá pouze zlomek sekundy.

Bublinatka (Utricularia)

GPS pozice

N 50° 0.000', E 14° 0.000'
[GPX]

[MAPY.CZ]