česky english deutsch <<< >>>

Významné sbírky Botanické zahrady

Fata Morgana - Sundské ostrovy a Filipíny

Angiopteris patří mezi nejmohutnější kapradiny světa. Zároveň je to archaický rod, který má své místo mezi vývojově nejstaršími rostlinami. Roste v tropech Starého světa mezi Polynésií, podhůřím Himálaje a Madagaskarem. Angiopterisy jsou stínomilné kapradiny, které vyžadují vysokou vlhkost a často i blízkost nějaké říčky nebo potoka. Většina z nich dorůstá obřích rozměrů. Udává se, že kmen (jen zdánlivě dřevnatý) může dorůst až 3 metry výšky a metrového průměru, listy Angiopteris evecta dorůstají délky až 7 metrů.

Angiopteris

Smaragdová liána (Strongylodon macrobotrys) je dřevnatějící liána z čeledi bobovitých. V přírodě se pne po stromových velikánech a běžně dosahuje délky 20 metrů. Vytrvalé trojčetné listy jsou lesklé a v čase rašení temně fialové. Má obrovské převislé hrozny velkých člunkovitých květů. V přírodě se Strongylodon vyskytuje v deštných lesích s nadmořskou výškou do 1000 metrů, nejčastěji na březích řek. Květy po okraj naplněné nektarem v lese září i v noci a přitahují opylovače – netopýry. Plody jsou oválné až pěticentimetrové lusky obsahující velká hnědá semena. Na Červeném seznamu je Strongylodon označen jako zranitelný. Největším nebezpečím je pro něj ztráta opory v důsledku kácení pralesů.

Smaragdová liána (Strongylodon macrobotrys)

Medinila je teplomilný, nížinný druh, který potřebuje vysokou vzdušnou vlhkost a dostatek světla. Ačkoliv se jedná často o velmi půvabné a nápadné rostliny, dodnes není jasné kolik druhů rodu Medinilla existuje. Rod Medinilla je rozšířen v tropech mezi Afrikou a Polynésií, vývojovým centrem je souostroví Filipíny, kde najdeme největší druhové bohatství. Rostou v deštných lesích nížin, častěji však v horách až nad hranici lesa. Většinou jsou to keříky až mohutné keře o velikosti 25 cm až několik metrů, jiné rostou jako popínavé liány. Mnoho druhů roste jako epifyté na stromech.

Medinila sp.

GPS pozice

N 50° 0.000', E 14° 0.000'
[GPX]

[MAPY.CZ]