česky english deutsch <<< >>>

Významné sbírky Botanické zahrady

Fata Morgana - Jižní Amerika

Bromélie je rod tropických rostlin z čeledi broméliovitých (Bromeliaceae). Rostliny byly pojmenovány po švédském botanikovi Olafu Bromeliovi. Pocházejí z tropické Ameriky a většina z nich žije epifytním způsobem života. Rostou přisedle na stromech v jejich korunách. Existují mezi nimi i výjimky. Tu představuje například nejznámější bromélie – ananas. V době květu z listové růžice vybíhají pestře zbarvené listeny, které mají za úkol přivábit opylovače k drobným kvítkům, které jsou uvnitř. Po odkvětu mateřská rostlina uhyne. Před tím však stihne vyhnat několik odnoží, které následně pokračují v růstu.

Bromélie

Kapok neboli Ceiba pentadra je tropický strom vysoký až 70 m. V tropické Americe přečnívá kapok deštný prales. Proto se původním obyvatelům zdálo, že drží nebe. Mladé stromy jsou nápadné kuželovitými ostny, které se vytvářejí na bázi kmene. Listy za sucha opadávají, strom pak většinou kvete v bezlistém stavu. Plody jsou protáhlé tobolky, až 15cm dlouhé, vyplněné bílou vlnou. Vlákna mají nízkou smáčivost, proto se používají k výrobě plovacích vest apod. Jeho květy voní po kyselém mléku a jsou opylovány netopýry.

Kapok neboli Ceiba pentadra

Oreláník barvířský (Bixa orellana) je rozšířený od Mexika po Peru a Bolívii. Kvete růžovými květy podobnými jabloňovým, které se po oplození mění v hustě ježaté tobolky. Míšek plodů obsahuje hned dvě barviva – žlutý orellin a cihlově červený bixin. Orellin se užíval k barvení másla a sýrů, dnes se používá v potravinářství a kosmetice, v latinské Americe se jím barví například maso při pečení, používal se i jako barvivo do rtěnek. V textilním průmyslu se používá i bixin, z něhož se vyrábějí vodové a olejové barvy.

Indiánský kmen Colorados v Ekvádoru používal barvivo k vytvoření kreativního mužského účesu.

Oreláník barvířský (Bixa orellana)

GPS pozice

N 50° 7.327', E 14° 24.850'
[GPX]

[MAPY.CZ]