česky english deutsch <<< >>>

Významné sbírky Botanické zahrady

Fata Morgana - Oceánie

Damaroň (Agatis ovata) Rod Agathis patří do velmi starobylé čeledi Araucariaceae, která byla v juře velmi hojná a v křídě se tyto prastaré jehličnany vyskytovaly i na našem území. V současnosti je nejhojnějším a nejčastěji pěstovaným druhem mohutný, až 55 metrů vysoký Agathis dammara, který obývá deštné lesy Bornea, Sumatry a Malajského poloostrova. Známá je vonná světle žlutá pryskyřice vytékající z kůry Agathis australis, kterou místní lidé sbírají a žvýkají. Z téhož druhu se v zemi nalézá fosilní pryskyřice „kauri“ jako pozůstatek pravěkých lesů, která bývala vyhledávána pro výrobu vysoce kvalitních průhledných laků, používaných k přetírání olejových obrazů. Ceněno je i lehké, trvanlivé, velmi kvalitní dřevo, které se používá na výrobu baskytar.

Damaroň (Agatis ovata)

Pandány (Pandanus) jsou většinou pozemní rostliny, řidčeji epifyty. Některé druhy rodu se v tropech pěstují pro jedlá plodenství nebo semena a některé druhy poskytují materiál pro textilní průmysl, výrobu pytlů, košů, klobouků aj. Jiné druhy se dají pěstovat jako pokojové rostliny. Jsou známy asi 4 rody a cca 885 druhů, které jsou rozšířeny v tropech celého světa mimo Americký kontinent.

Pandán (Pandanus)

Bowenia je rod rostlin z čeledi stangeriovitých. Zahrnuje dva živé a dva fosilní cykasy z Austrálie. Stromek s podzemním kmenem dosahuje až 1,5 m výšky, listy rostou přímo ze země. Bowenie byly poprvé popsány v roce 1863 Josephem Daltonem Hookerem. Oba dva živé druhy rostou v australském Queenslandu, v horkém vlhku tropického dešťového pralesa na stinných svazích a poblíž řek v nížinách. Fosilní druh Bowenia eocenica je znám z uhelných dolů v australském státě Victoria, a Bowenia papillosa z uhlí v Novém Jižním Walesu. Obě zkameněliny listů pocházejí z Eocénu.

Bowenia

GPS pozice

N 50° 7.327', E 14° 24.845'
[GPX]

[MAPY.CZ]