česky english deutsch <<< >>>

Významné sbírky Botanické zahrady

Fata Morgana - Mexiko

Epifytní rostliny jsou organismy rostoucí na jiných rostlinách. Vyživují se ale samostatně, tj. ani částečně na nich neparazitují. Termín epifyt pochází z řeckého epi znamenající ‚na‘ a phyton znamenající ‚rostlina‘. Tímto termínem se označují převážně vyšší rostliny tillandsie, orchideje, kapradiny, bromélie. Existují ale také epifytické mechy, houby, lišejníky či bakterie. Epifytické rostliny jsou hojné především v tropech, zachycují se krátkými kořeny kmenů a větví stromů, na kterých vytváří husté porosty. Živí se tzv. rostlinným humusem, vodu dokážou přijímat také ze vzdušné vlhkosti.

Epifitní kmen

Tilandsie (Tillandsia Usneoides)

Agave obecná (Agave americana) a její příbuzné patří mezi významné užitkové rostliny tropů. Z jejich listů se získává velmi kvalitní, pevné vlákno, zatímco z mízy prýštící z naříznutých květních stvolů se vyrábí kvašený nápoj pulque. Proslulé alkoholické nápoje tequila a mezcal vznikají destilací šťávy uvolňované z naříznutých kmínků Agave tequilana.

Agáve pochází ze Střední Ameriky, kde se uplatňuje v lidovém léčitelství. Druh však byl zavlečen i do jiných subtropických a tropických oblastí celého světa, kde také zplaňuje. Poměrně často se s touto rostlinou můžeme setkat v aridních oblastech jižní Evropy, kam byl druh přivezen již na konci 16. století. Rostlina vykvétá jednou za život, poté mateřská růžice odumře. Předtím však vytvoří řadu nových listových růžic.

Agave obecná (Agave americana)

GPS pozice

N 50° 7.321', E 14° 24.867'
[GPX]

[MAPY.CZ]