česky english deutsch <<< >>>

Významné sbírky Botanické zahrady

Fata Morgana - Afrika

Stapelie (Stapelia) je sukulentní rostlina, jejíž květ dorůstá v průměru až 20 cm. Pachem i barvou připomíná zkažené maso. Spolehlivě tak do několika minut přivábí masařky, které omámené nakladou svoje potomstvo ke zdroji zápachu – středu chlupatého květu. Larvy však zajdou smrtí hladem. Masařka ale většinou svou chlupatou nohou přenese vytržený pylový orgán – pollinium ze středu květu na květ jiný. Tím dojde ke sprášení a začne se vyvíjet plod – dvourohý lusk.

Smrdutka (Stapelia)

Píchoš hrozný (Encephalartos horridus) je rostlina v čeledi kejákovitých (Zamiaceae) a třídě cykasy. Díky barvě listů se řadí mezi skupinu tzv. modrých cykasů, velmi atraktivních a proto i ohrožených. Druhový název Encephalartos pochází z řeckých slov en (uvnitř, v), kephali (hlava) a artos (chleba), poprvé použitých německým botanikem Lehmannem. Název vychází ze skutečnosti, že z rostliny se získávala hmota na pečení chleba. Jedná se o chráněnou rostlinu, jejíž přežití je v přírodě ohroženo.

Píchoš hrozný (Encephalartos horridus)

Aloe dichotoma se vyskytuje se v Namibii a na západě Jihoafrické republiky, především v provincii Severní Kapsko. Roste na vyprahlých kamenitých stanovištích, ve vegetaci sukulentů a v různých typech suchých trávníků. Provází území s velmi nízkými úhrny srážek, ať už přicházejí v létě nebo v zimě. Dnes jsou známy spíše jednotlivě rostoucí jedinci, v minulosti tvořil častěji i souvislé „lesíky“.

Aloe dichotoma

GPS pozice

N 50° 7.323', E 14° 24.857'
[GPX]

[MAPY.CZ]