česky english deutsch <<< >>>

Významné sbírky Botanické zahrady

Fata Morgana - Austrálie

Žlutokap (Xanthorea Johnsonii) je rostlina původem z Austrálie. Název je odvozen z řeckého slova xanthos – žlutý a rheo – téci, čímž odkazuje na skutečnost, že rostliny po poškození roní žlutou pryskyřici. Na první pohled trochu připomíná palmu. Ve skutečnosti se však jedná o nepravý kmen vyrůstající z oddenku, který je tvořen zbytky listových pochev. Spodní listy postupně odumírají, nebo jsou ničeny požáry. Květy jsou uspořádány do květenství, které je na dlouhém stvolu. Kvést začíná většinou po požárech. Ohořelé rostliny pak připomínají domorodce s oštěpem. Proto se jim začalo se jim říkat Black boys. Žlutokapy jsou velmi důležitou rostlinou pro původní obyvatele – Aborigince. Z květních stvolů se vyráběly oštěpy, z květenství namočených do vody se vyluhoval nektar, čímž vznikl sladký nápoj.

Žlutokap (Xanthorrhoea johnsonii)

Lahvový strom (Brachychiton) Zástupci rodu Brachychiton pochází z Austrálie. Díky svému ztloustlému kmeni získali přezdívku Lahvový strom. Kmen funguje jako zásobárna vody, kterou rostlina využívá v obdobích sucha. Díky dekorativnímu vzhledu se často pěstují jako pokojové sukulentní bonsaje. Na našem exempláři ztloustnutí ještě příliš viditelné není, jedná se o relativně mladou rostlinu.

Brachichiton sp.

Akácie (Acacia) se širokou zploštělou korunou jsou symbolem africké savany. Rostou jak na suchých, tak na stále vlhkých stanovištích, od mořského pobřeží až do horských oblastí. Okrasné jsou nejen dekorativními nepravými listy (tzv. filodii), ale i květy uspořádanými do kulovitých nebo válcovitých květenství, většinou žluté barvy. Mnohé akácie vytvářejí v přírodě velice zajímavé symbiotické vztahy. Na kořenech hostí bakterie Rhizobium, které umí poutat vzdušný dusík a zásobují jím rostlinu. Ta na oplátku bateriím poskytuje jiné látky. Ještě zajímavější je soužití s některými druhy mravenců, kteří využívají k bydlení duté trny některých druhů akácií. Na oplátku dřeviny chrání před škůdci.

Akácie sp.

GPS pozice

N 50° 7.317', E 14° 24.870'
[GPX]

[MAPY.CZ]