česky english deutsch <<< >>>

Významné sbírky Botanické zahrady

Doplňková výsadba na vinici

Vinohrad je mnohdy doplněn celou řadou rostlin, které se vysazují jako doplněk sortimentu. Výsadba má mnohdy také ve skrze praktický charakter.

Jednou z doplňkových rostlin je Růže (Rosa), což je rod keřovitých rostlin s více než 100 druhy, které se vyskytují v přírodě. Jsou to většinou keře nebo popínavé rostliny, které dosahují výšky v průměru 2–5 metrů. Na vinici jsou růže užívané zejména pro jejich náchylnost k chorobám, která se na nich projeví dříve než na révě.

Levandule, rozmarýn, šalvěj a jiné léčivé byliny mohou též být doplňkem vinohradů v rámci výsadeb u sklípků a jiných stavení. Vyhovuje jim slunečně exponovaná jižní stráň, na které byliny prospívají. Tyto rostliny však původně pocházejí ze Středomoří a u nás zdomácněly.

Mandloň obecná (Amygdalus communis L.) je strom z rozsáhlého rodu Prunus, kam patří také nám známá broskvoň, třešeň nebo švestka. Vyhovuje jí teplejší klima, pochází ze severní Afriky a západní Asie. Tradičně se pěstuje se v teplých oblastech Evropy. V našich klimatických podmínkách však nedozrává. Přesto je pro svůj dekorativní vzhled vysazována spíše jako okrasná dřevina.

GPS pozice

N 50° 7.067', E 14° 24.820'
[GPX]

[MAPY.CZ]