česky english deutsch <<< >>>

Významné sbírky Botanické zahrady

Vinice – škůdci révy vinné

Choroby révy vinné se v současnosti řeší postřikem, který probíhá několikrát během roku. Zpravidla se postřik aplikuje již v době rašení prvních pupenů jako prevence proti škůdcům, a chorobám révy vinné.

Plíseň révová – Peronospora (Plasmopara viticola)

Na listech se tvoří žlutozelené až žlutavé, různě velké skvrny. V pozdějších fázích vegetace a na starších listech jsou drobné, žilkami ohraničené skvrny v blízkosti hlavních nervů. Na spodní straně skvrn je bělavý povlak. Napadená květenství nebo mladé hrozny hnědnou a zasychají.

Padlí révové – Oidium

Padlí révové napadá všechny zelené části keře, letorosty, listy, květenství a především nezralé hrozny. Napadené části porůstá bílé až šedohnědé podhoubí, na němž se na výtrusnicích diferencují spory. V důsledku poškození a odumírání povrchových pletiv se postižené části zbarvují šedavě, dochází k redukci růstu a k deformacím. Na listech vznikají nejdříve světle zbarvené matné skvrny.

Hálčivec révový Původce kadeřavosti (akarinózy) révy vinné.

Roztoč způsobuje největší škody na počátku vegetace, kdy napadá rašící očka a mladé letorosty. Dřevo špatně vyzrává a v zimě snadno vymrzá. Hálčivci vyhovuje střídavě vlhčí počasí za průměrných teplot. Přirozenými nepřáteli hálčivců jsou hlavně draví roztoči.

Vlnovník révový Původce plstnatosti (erinózy) révy vinné.

Škodlivost vlnovníka révového je malá. K významnějšímu poškození dochází jen při velmi silném napadení listů, doprovázeném zmenšením a svinováním čepelí a při napadení květenství.

padlí na hroznu a následná semenná průtrž

Plíseň révová

Poškození roztoči

GPS pozice

N 50° 7.082', E 14° 24.937'
[GPX]

[MAPY.CZ]