česky english deutsch <<< >>>

Významné sbírky Botanické zahrady

Středomoří

Olivovník evropský (Olea europaea) je stálezelený listnatý strom, který dosahuje výšky 5 až 10 m. Pochází z Íránu, odkud se rozšířil asi před 5000 lety do celého světa. Teplomilná rostlina se vyskytuje často na velmi kamenitých a suchých půdách. První úrodu přináší kolem dvacátého roku, ale plodí dalších 150 i více let. Na sklizeň oliv je používána metoda, která je již 2000 let stará. Olivovníky se nesetřásávají ani nečešou, ale zralé plody spadnou ze stromu do připravené plachty. Obsahují olej, který se využívá v potravinářství, lékařství a kosmetice. Židé vnímají plod olivovníku jako část bohatství své země, v Antickém světě byl olivovník symbolem míru, blahobytu a plodnosti.

Olivovník evropský (Olea europaea)

Levandule lékařská (Lavandula angustifolia) je silně vonný, 60–120 cm vysoký, bohatě větvený, vytrvalý polokeř. Největší význam má jako tradiční léčivá a aromatická rostlina. Květ obsahuje třísloviny a silice. Původně se vyskytovala pouze v západním Středozemí, ale postupem času se rozšířila po celé oblasti. Tradiční je v jihovýchodní Franciii v Provence. Listy se vkládají mezi oblečení, což odpuzuje moly. Levandule se využívá v kosmetickém průmyslu. Používá se i v kuchyni – je jednou ze součástí provensálského koření. Pro zklidňující účinky je užívána při bolestech hlavy, nespavosti, nervozitě a závratích.

Levandule (Lavandula)

Žanovec měchýřník (Colutea arborescens) má přirozený areál výskytu v Jižní Evropě a severní Africe. Severní hranice výskytu prochází nejjižnějšími oblastmi Slovenska. U nás je pravděpodobně výskyt tohoto druhu jen druhotný. Tento keř je u nás vysazován jako okrasná dřevina v zahradách a parcích, odkud zplaňuje, občas je vysazován i přímo do volné přírody. Ponejvíce se s ním setkáme v nejteplejších oblastech, především na jižní Moravě. Z hlediska ohrožení je tato dřevina na Slovensku zařazena mezi zranitelné druhy.

Žanovec měchýřník (Colutea arborescens)

GPS pozice

N 50° 7.116', E 14° 24.962'
[GPX]

[MAPY.CZ]