česky english deutsch <<< >>>

Významné sbírky Botanické zahrady

Léčivé rostliny

Kdouloň (Cydonia oblonga) je keř nebo menší strom zdomácnělý skoro po celém světě. V Evropě se pěstuje již od středověku. Centrem pěstování byly především v klášterní a zámecké zahrady. V současnosti se pěstuje hlavně pro okrasu. Plody se zpracovávají zejména ve Středozemí a střední Asii na džemy a kompoty, v našich klimatických podmínkách jsou však za syrova nepoživatelné. Jedná se také o významnou okrasnou dřevinu, která vyžaduje světlé, nebo polostinné stanoviště. V ovocnářství se též používají jako podnože pro kultivary hrušní.

Kdouloň obecná (Cydonia oblonga)

Eleuterokok ostnitý (Acanthopanax senticosus), lidově také znám pod názvem Čertův kořen, je keř dorůstající výšky až 2 m. Domovem Eleuterokoku je Dálný východ. Využívá se v tradiční přírodní léčbě již 5000 let, širšího využití se dočkal v době, kdy se začala hledat rostlina, která by mohla nahradit ženšen. Eleuterokok patří k tzv. adaptogenním bylinám – to jsou byliny s širokým polem působnosti, které nemají škodlivé účinky. Tato bylina má významnou imunostimulační aktivitu, dále zesiluje činnost některých žláz s vnitřní sekrecí, pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi, zvyšuje aktivitu některých enzymových systémů, má pozitivní účinek na metabolismus, pomáhá zlepšovat psychický stav.

Eleuterokok ostnitý kořen (radix Eleuterococcus senticosus)

Třemdava bílá (Dictamnus albus) je vytrvalá, avšak pomalu rostoucí 40–100 cm vysoká bylina. U nás roste ve světlých lesích a lesostepích teplejších oblastí. V kultuře se také často objevuje bělokvětý kultivar Dictamnus albus. Je zařazena k ohroženým druhům naší květeny. Silice, které se z třemdavy uvolňují, mohou po teplém letním dni i vzplanout. Proto je rostlina identifikována jako známý biblický hořící keř. U přecitlivělých osob může po kontaktu se silicí vzniknout na kůži alergická vyrážka. Třemdava je prastarou léčivou rostlinou.

Třemdava bílá (Dictamnus albus)

GPS pozice

N 50° 7.117', E 14° 24.903'
[GPX]

[MAPY.CZ]