česky english deutsch <<< >>>

Významné sbírky Botanické zahrady

Cibuloviny a denivky

Denivky (Hemerocallis) jsou zpravidla jednodomé vytrvalé pozemní byliny s oddenky nebo hlízami. U nás není původní žádný druh. Hojně pěstovaná a často zplaňující je denivka plavá (Hemerocallis fulva), která pochází z východní Asie. V Evropě a v Severní Americe je nepůvodní, pouze místy zdomácnělá. Denivka žlutá (Hemerocallis lilioasphodelus) pochází z jižní Evropy a je pěstována a zplaňuje podstatně řidčeji.

Denivka (Hemerocallis)

Jiřiny (Dahlia) na území Mexika pěstovala civilizace Aztéků botanické jiřiny dávno před tím, než byla objevena Amerika. Byly považovány za květy symbolizující boha Slunce. Proto měly výjimečné postavení a zdobily například obřadní šat posledního aztéckého krále Montezumy II. při korunovaci. První jiřiny s jednoduchými květy se koncem 18. století dostaly do botanické zahrady v Madridu. Evropa si je zamilovala ve třicátých letech devatenáctého století, kdy se pořádaly časté výstavy nejnovějších výpěstků. U nás se výstavy a jiřinkové slavnosti či bály spojily s dobou národního obrození.

Jiřina (Dahlia sp.)

Kleopatřina jehla (Eremurus) je vysoká až tři metry. Květy jsou malé na dlouhých stoncích, uspořádané v bohatém a dlouhém květenství – hroznu, na silném dužnatém stvolu. Růžice širokých dlouhých listů na zimu zasychá. Tyto trvalé mohutné rostliny pocházejí z asijských stepí. Vyžaduje slunné a teplé polohy.

Kleopatřina jehla (Kniphofia sp.)

GPS pozice

N 50° 7.107', E 14° 24.872'
[GPX]

[MAPY.CZ]