česky english deutsch <<< >>>

Významné sbírky Botanické zahrady

Cibulová skalka

Česneky (Allium) jsou velkou skupinou rostlin, vysazenou na této skalce. Odlišují se jak dobou kvetení, tak velikostí, barvou i tvarem květů. Velmi dekorativní je česnek Christofův (Allium christophii), který je až 50 cm vysoký zakončený kulovitým květenstvím s více než 100 kvítky. Nám známý česnek kuchyňský patří do stejné skupiny rostlin jako česneky okrasné. Pochází ze střední Asie, kde vznikl z planého druhu Allium longicuspis. Česnek byl dokonce považován za posvátnou rostlinu. Řekové a Římané ve starověku mu připisovali posilující účinky, proto jím krmili své vojáky. Je bohatý na vitamíny A, B a C, dále na vápník a jód. Významné jsou jeho dezinfekční účinky.

Allium sp.

Kosatec síťkovaný (Iris reticullata) pochází z Malé a Střední Asie. Jeho 2 – 3 cm veliká cibulka má slámově žlutou slupku s výrazným síťkováním (odtud název druhu). Za pěkného počasí může vykvétat již v únoru, většinou však v březnu. Květy jsou tmavě purpurové barvy se žlutými skvrnami a příjemně voní. Úzké listy podobné trávě jsou na průřezu čtvercové a pokračují v růstu i po odkvětu. Množí se velmi dobře z drobných cibulek oddělených ze starších cibulí.

Kosatec síťkovaný (Iris reticulata)

Šafrán setý (Crocus sativus) je hlíznatá, velmi stará kulturní rostlina z čeledi kosatcovitých, pěstovaná pro blizny svých květů, které jsou velmi drahým kořením. Pochází ze západní Asie. Na podzim kvete fialovým květem, blizny se sklízejí ručně. Blizny není možné sklízet strojově, což je důvod vysoké ceny šafránu (přes 100 000 blizen váží jen asi 1000 g). Šafrán podporuje zažívání, vyšší dávky vyvolávají překrvení vnitřních orgánů, bolesti hlavy. Užívá se ve španělské, latinskoamerické, francouzské a orientální kuchyni.

Crocus sp.

GPS pozice

N 50° 7.126', E 14° 24.793'
[GPX]

[MAPY.CZ]