česky english deutsch <<<

Bezdružice - Úterý

Zastávka Bezdružice

Bezdružice jsou konečnou stanicí a také nejvyšším místem na trati Pňovany – Bezdružice. Staniční budova je patrová s obytným podkrovím. V roce 1930 byl na trati zahájen provoz motorových vozů a nedlouho poté se na nákladních vlacích objevily velké parní lokomotivy řady 423.

Bezdružice – cílová stanice lokální dráhy z Nového Dvora (dnes Pňovany) krátce po dokončení železnice.

Proto byla výtopna prodloužena o dva metry V roce 2010 byla v bývalé úschovně zavazadel zřízena replika nádražní četnické stanice a o rok později se podařilo na perónu instalovat historické nádražní hodiny, které byly původně v těchto místech do 70. let 20. století. Kolejiště bezdružického depa se větví do tří kolejí, která končí uvnitř výtopny. Před výtopnou stával vodní jeřáb. Ten současný sem byl dosazen v roce 2007, již v rámci muzejních aktivit. Na konci stanice u příjezdové cesty bývaly dřevěné přístřešky pro nakládání dobytka a dvě ocelová sila na mletý vápenec.

Jízdní řád na lokálce do Bezdružic z roku 1914 s nesprávnou kilometráží, která měla navýšit příjmy dráhy

Záběr z oslav 85. výročí lokálky do Bezdružic

Zbourána byla v listopadu 2003. Nádraží je vstupním bodem do Bezdružic. V roce 2004 bylo na zámku Bezdružice otevřeno muzeum. Část zámku je určena k představení některých osobností české sklářské tvorby 2. poloviny 20. století. Společně budou vystavená díla Václava Ciglera, Bohumila Eliáše, Jiřího Harcuby, Mariana Karla, Vladimíra Kopeckého, tvůrčí dvojice Libenský – Brychtová, René Roubíčka. Unikátní je skleněný betlém, který váží 3650 kg a je umístěný v zámecké kapli. Je vyroben z vysoko olovnatého skla a zasazen do kovové konstrukce. Při jeho výrobě byly použity techniky broušení, rytí, zlacení a bronzířství. Zhotovení betlému trvalo Jaromírovi Rybákovi rok a půl. Nádraží je i výchozím bodem na okružní naučnou stezku, která vede v délce 13,5 km údolím Úterského a Nezdického potoka. Stezka seznamuje s geologickými, přírodními a kulturními zajímavostmi Bezdružicka. Na trase je 13 zastavení s informačními panely. Nosným tématem naučné stezky je historie mlynářství v okolí Bezdružic na Úterském a Nezdickém potoce.

GPS pozice

N 49° 54.207', E 12° 58.079'
[GPX]

[MAPY.CZ]