česky english deutsch <<< >>>

Bezdružice - Úterý

Rýžování zlata

Těžké minerály, k nimž zlato patří, se hromadí na dně v místech, kde už je proud vody neunesl. Přirozeným úkrytem zlata ve vodě jsou pukliny v podloží, které leží napříč toku. Také u prahů skalního podloží, velkých balvanů se hromadí těžké minerály, jako je magnetit, ilmenit a zlato.

Rychlost vody je největší u vnějšího okraje oblouků. Zlato a těžké minerály se usazují tam, kde se vodní proud zpomaluje. Je to zpravidla za ostrůvky a na vnitřní straně ohybu toku

Pátrání po zbytcích zlata je nejjednodušší poblíž potoků a řek, kde se dříve dolovalo. V terénu poznáme nepravidelné pahrbky, valy, kterým se říká rýžovnické kopečky či sejpy. Jeden zlatokop dokázal za den tímto způsobem zpracovat až 400 kg materiálu. Zlatokopecké nářadí je jednoduché a patří k němu především rýžovací pánev. Pánve mají různý tvar a jsou zhotoveny z plechu, z umělé hmoty i dřeva. Užití misky má svá pravidla.

Rýžování zlata pomocí pánve

Rýžovací pánev

1/ Pánev naplníme pískem, který před rýžováním prosejeme na sítu s oky 5×5 mm. Ponoříme ji do vody a její obsah prohněteme rukama a tak jej zbavíme jílovitých příměsí. Potom pánev uchopíme z obou stran a ve vodorovné poloze s ní pod vodou provádíme prudké půlobraty doprava a doleva. Postupně se na povrchu objeví hrubší materiál, zatímco jemný písek propadne dospod. Veliké kameny a oblázky vyhodíme. Opakujeme tak dlouho, až zbude v misce jen jemnější materiál.

2/ Pánev držíme mírně nakloněnou od těla a ve stejné poloze provádíme opět půlobraty. Voda odstředivou silou vyplavuje lehčí materiál. Krouživým pohybem nabíráme do pánve vodu. Písek se přemísťuje k níže položenému okraji a přepadává do vody.

3/ Mírně nakloněnou pánví pohybujeme střídavě od těla k tělu v rozsahu zhruba 15 cm. Rytmickým pohybem se z pánve pod vodou lehčí materiál odplavuje přes okraj.

4/ Znovu ponoříme pánev zcela pod vodu v horizontální poloze a provádíme stejné půlobraty, jako když jsme začínali. Pak opět pánev nakloníme a pokračujeme v rytmickém pohybu vpřed a vzad. V závěru už zbývá v misce málo zrn a musíme postupovat opatrně a pečlivě, abychom zamezili ztrátě těžkých materiálů.

5/ Když v misce zbydou 2–3 polévkové lžíce písku, zvedneme ji nad hladinu a necháme v ní tak jeden hrneček vody. Otáčíme miskou v jednom směru tak, že voda roztáhne usazený materiál do pruhu. Na dně zbydou usazeniny těžkých materiálů a případně i zlato.

GPS pozice

N 49° 56.348', E 13° 0.286'
[GPX]

[MAPY.CZ]