česky english deutsch polski

Jeseníky regiony

Jezero Medard – sokolovské moře

Vítejte v malebné podhorské oblasti s bohatou historií, kterou dokládají zříceniny hradů na okolních kopcích, haldy po rýžování zlata, vysoké pece či linie vojenského opevnění z 2. světové války. Vrbensko leží v podhůří Hrubého Jeseníku podél řeky Opavy a jejich toků Bílé, Střední a Černé Opavy. Je tvořen obcemi Karlova Studánka, Ludvíkov, Vrbno pod Pradědem, Karlovice a Široká Niva. Velká část území je součástí CHKO Jeseníky.

Řeka Opava

má tři prameny. Bílá Opava pramení na jižních svazích Pradědu nad chatou Barborka v nadmořské výšce 1360 m. Na horním toku má prudký spád a nacházejí se zde četné vodopády, kaskády a peřeje. Po třinácti kilometrech se u Vrbna pod Pradědem ve výšce 544 m n. m. vlévá do Střední Opavy, která pramení na svazích nejvyšší hory Jeseníků Pradědu. Vzápětí se stéká s Černou Opavou, která pramení na Rejvíze, a pokračuje dále už jen jako řeka Opava. Po dalších 112 km ústí v Ostravě (207 m n. m.) do Odry a s ní jesenické vody odvádí až do Baltského moře.

Trocha historie

Údolí Opavy bylo osidlováno na začátku 13. století. Do této téměř neobydlené oblasti přicházeli kolonisté zlatokopové a hledači kovů. Celý kraj byl tehdy pustý, pokrytý hustými lesy. Půda zde byla neúrodná. Obživu zdejším obyvatelům tak poskytovaly především doly na železnou rudu. Největší rozvoj těžby a zpracování železné rudy zažila tato oblast v 18. a 19. století. Od konce 19. století se začalo rozvíjet také lázeňství a turistika. Tomuto rozvoji napomáhal blízkost Jeseníků, horská voda a zdravé a čisté prostředí.

VŠECHNY KRÁSY VRBENSKA

– je soubor průvodců obsahující informace o historických, kulturních a přírodních zajímavostech obcí v údolí řeky Opavy:

Nové Heřminovy

Široká Niva, Skrbovice, Kunov a Pocheň

Karlovice

Vrbno pod Pradědm

Ludvíkov

Užitečné informace

Vydala

ACTAEA Karlovice

ve spolupráci s obcemi, Muzeem Bruntál a Spolkem Přátelé Vrbenska.

GPS pozice

N 50° 7.253', E 17° 22.919'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Actaea - společnost pro přírodu a krajinu
Mgr.Kateřina Kočí
Karlovice 279
Tel.:774 750 716
e-mail:info@actaea.cz
http://www.actaea.cz