česky <<< >>>

Farmářská stezka okolím Prahy

Pastvina Raketka

Naše pastvina je jednou z prvních v ČR, která funguje speciálním systémem Paddock Paradise, který byl vyvinut s důrazem na maximální spokojenost, vyrovnanost a zdraví koní. Koně jsou správně a zdravě krmeni (pouze senem a pastvou – žádné granule, obilí a komerční přídavky). Fyzicky i psychicky zdravá a spokojená zvířata nám dávají kvalitní produkty

Pastvina

Pastvina

je určena pro bosé (nekované), nekonfliktní a vychované valachy a klisny, kteří respektují el. ohradník. Díky své rozloze 2ha (20.000 m2) a systému Paddock Paradise je ideálním domovem pro menší stádo koní. V našich rodinných a nekomerčních podmínkách je reálné dodržet slib individuálního přístupu a péče o koně.

Pastvina je z velké části lemována hustým lesem nebo křovisky a leží v mírném, v jedné části malinko prudším, svahu. Zhruba středem pastviny se táhne pruh velmi hustého lesíku, kde koně nacházejí dostatek stínu, chládku i závětří – kůň se snadněji vypořádá s chladem než horkem, a proto je důležitější zajistit koni dostatek chládku a stínu v létě než deku v zimě. Výhodou hustého lesíku oproti přístřešku je také to, že v lesíku má každý kůň více osobního prostoru a může se procházet, v našem lesíku je přirozeně členitý a kamenitý terén, který otužuje kopyta bosých koní.

Celkovému zdraví a duševní i fyzické kondici koně velmi prospívá řešení pastevní plochy systémem „Paddock Paradise“ (cca 800m). Tento systém motivuje koně k pohybu, čímž se kůň sám, dobrovolně, přirozeně, bezpracně a bezbolestně udržuje v kondici. Více se o systému Paddock Paradise můžete dovědět na stránkách kopytářky Aleny Vostatkové kone-naboso.cz , na stránkách o schvácení kopyt, přirozeném trimu, zdravé výživě a mnohém dalším Laminitis a na anglicky psaných stránkách Paddockparadi­se.com, kde je celý systém vidět i na videích.

Ohrada je kombinovaná: mezi dřevěnými kůly je natažena ve třech řadách ohradníková (elektrická) páska, která je místy doplněna čtvrtou řadou „krajin“ (= krajní odřezek z kmene stromu). Branky jsou zamykací – minimalizuji riziko, že koním někdo cizí ze zlomyslnosti či z „legrace“ otevře, nebo koně dokonce odvede.

Přístřešek má svoji předzahrádku (paddock) částečně na slunci a částečně v lesíku. Vedle přístřešku se nachází OO – tím nemyslím koňský záchod :) ale Operativní Ohrádku neboli skorobox velikosti asi 4×4m a poslouží jako marodka nebo v případech, kdy máme koníka ošetřit, naočkovat, odčervit, narepelentovat nebo chvíli udržet na místě bez uvázání, apod.

Okolní louky a lesy propletené bezpočtem (nejen turistických) stezek nabízejí úžasné možnosti krátkých i celodenních vyjížděk – několik upravených brodů přes potok, hospůdky, …

Jednoduché zázemí pro jezdce poskytuje prostorná Avia A31 L SZA

K dispozici je: : uzavřený manipulační prostor u Avie, kde je možné koně pohodlně vyčistit a nasedlat : jízdárna travnatá v mírném svahu + primitivní skokový materiál (pneumatiky, sudy, klády) : kruhovka travnatá : picadero travnaté : skoková řada pro skoky ve volnosti travnatohlinitá

Plánujeme: toho hoodně, např. :) : pořídit sekačku za čtyřkolku na sekání nedopasků, jízdárny, kruhovky, manipulačního prostoru, apod. : vyštěrkovat část tracku : kadibudku : stříkaliště – místo na zahradě u našeho domu, kde bude možné koním bezpečně ostříkat nohy, nebo je celé osprchovat.

Mám uzavřené „Pojištění odpovědnosti za škody vlastníka nebo opatrovatele koní“ : na škody na zdraví, na škody na věci a na škody finanční – tedy pro případy, že kterýkoliv koník někoho kousne či kopne, skočí někomu do zahrádky, urazí zrcátko u auta, vyvrátí plot, zašlápne slepici, apod … Pozor! Nevztahuje se na zranění či úmrtí koně.

Paddock

Koňský hnůj

zdarma za odvoz ČISTÝ koňský hnůj. Neobsahuje piliny, slámu ani moč (!!!)

Koňský hnůj je výborným doplňkem výživy pro náročné rostliny. Použití koňského hnoje je široké, přidáváme jej ke spoustě ovocných dřevin, pod růže, do výsadbových jam jako zásobní hnojivo, do kompostu, do živých plotů, na trávníky, k bramborám, řepě, paprikám, rajčatům, brukvovité zelenině, celeru. Krásně po něm porostou jiřiny, můžeme mírně přihnojit i jarní kvetoucí cibuloviny.

Koňský hnůj se používá hlavně do pařenišť a skleníků, protože je vzdušný, rychle se rozkládá a hloubkově prohřívá půdu. Vynikající je také pro těžké, jílovité, studené půdy.

Koňský hnůj je velmi výhřevným materiálem, urychluje chemické procesy v kompostu – urychluje zrání kompostu. Má vysoký obsah výživných látek a hodí se pro náročné rostliny. Dobře se snáší s kravským hnojem, do kompostu je tedy můžete přidávat společně.

Ekologický zemědělec se snaží zelenině vytvořit co nejlepší přirozené podmínky, například nepřehnojuje a používá koňský hnůj, ze kterého živiny přecházejí do půdy postupně v závislosti na teplotě a vlhkosti. „Když je teplo, živiny se uvolňují rychleji, protože mikroby, které hnůj v půdě rozkládají, jsou aktivnější. Koňský hnůj může v půdě působit až 6 týdnů.

Koňský hnůj

Užitečné informace

Luka pod Medníkem, Jílové u Prahy, 25401 te.: 775 339 339 http://pastvina.raketka.com

GPS pozice

N 49° 52.184', E 14° 27.670'
[GPX]

[MAPY.CZ]