česky >>>

Oskerušová stezka

O původu oskeruší na Slovácku

Jeřáb oskeruše (Sorbus domestica), na Slovácku zvaný „oskoruša“ nebo taky „oškoruša“, je mohutný a krajinářsky velmi dekorativní strom z čeledi Rosaceae a patří mezi jeřáby. Je to opadavý listnatý strom, který jako solitér dosahuje výšky okolo 15 m, v lesích až 30 m. Oskeruše rostou v Evropě od Španělska po Turecko a Balkán a na sever zasahují až k německému Lipsku. Nikde ve svém areálu rozšíření nevytváří souvislé porosty a roste roztroušeně ve světlých lesích. Výskyt na Slovácku a celé JV Moravě je okrajem rozšíření. Mnoho krásných, několik století starých stromů, roste ve vinohradech, zahradách a na mezích. Oskeruše je jedním z velmi užitečných stromů, poskytuje nejen potěchu a stín, ale i cenné plody a kvalitní dřevo.

Oskoruše – toť strom záhadný, opředený různými zkazkami o jeho vzniku ve zdejší oblasti Slovácka. Původ a bohatost stromů oskoruše na Slovácku se přičítá podle vyprávění také na vrub římským vojskům. Římané přinášely sebou sazenice a kudy vojska procházely, tam je pak vysazovaly. Sloužily jako hraniční kameny pro označení jejich cest anebo území. Strážnickem vedla ve starých dobách stará Uherská (Sudoměřická) stezka ze Slovenska na Moravu a kolem ní dnes rostou oskoruše. Jiné pověsti vyprávějí, že to byli až Turci a Tataři, kteří z Balkánu dovezli tento druh, aby z něj mohli dělat své víno a ve stínu stromů jej pít. Nebo vezli s sebou sušené oskoruše jako prostředek proti úplavici a průjmům a ty semena zde vyklíčila.

Podle našich odhadů na našem území Slovácka a celé Moravy není více než 1000 vzrostlých jedinců oskoruší. Ovšem většina stromů, zvláště ve volné krajině je již vysokého stáří a plodných mladých stromů bylo donedávna opravdu málo. Proto vznikla i tato stezka a muzeum a jsou pořádány akce: „Svátek oskoruší“ a „Oskorušobraní“, abychom společně tomuto krásnému a hodnotnému stromu věnovali větší pozornost. Pro případné dotazy volejte na 724 162265. A přij­měte pozvání na naši stezku na výlet za oskoruší !

Užitečné informace

Tv. Lhota, Muzeum Oskoruší

GPS pozice

N 48° 52.516', E 17° 21.628'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

MAS Strážnicko
Vít Hrdoušek
Tel.:724 162 265
e-mail:hrdousek.v@straznicko.cz
http://www.straznicko.cz