česky english deutsch <<<

Okolo Nového Světlova

Vyškovec - Hribovně (Lovely Ladies)

Lovely Ladies je paradoxně název amerického bombardéru B-17G. Zde se nachází jeden z památníků věnovaný letecké bitvě nad Bílými Karpaty, která proběhla 29. srpna 1944 a bylo při ní sestřeleno celkem deset amerických letadel německými stíhačkami.

Za komunismu byla role Američanů ve druhé světové válce důsledně zamlčována, lidé stavěli pouze nenápadné křížky – jeden se nachází poblíž. Trosky letadel a jiné autentické důkazy většinou zůstávaly v zemi. Až po roce 1989 byl zahájen průzkum a vyzvedávání trosek. Ve Slavičíně a Šanově je této události věnována expozice v muzeu, na několika místech v okolí vznikly památníky. Najdeme je třeba u Šanova, Krhova, Antonstalu, Trenčianských Teplic, Nemšové, Nové Bošáci.

Osud přeživších vojáků byl různý. Někteří se dostali do německého zajetí, dalším se podařilo ukrýt u místních a dostat se na Slovensko na základnu SNP a poté zpět na americké základny v Itálii. Jiní přečkali v úkrytu až do konce války, například pan Joseph Sallings u rodiny Pešátů v Přečkovicích.

Užitečné informace

http://www.sanov.cz

http://muzeum.mesto-slavicin.cz/

GPS pozice

N 48° 55.994', E 17° 50.311'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Vzdělávací a informační středisko Bílé Karpaty, o.p.s.
Marie Petrů
Bartolomějské náměstí 47, 698 01 Veselí nad Moravou
Tel.:518 322 545
e-mail:visbk@bilekarpaty.cz
http://bilekarpaty.cz/vis