česky english deutsch <<< >>>

Okolo Nového Světlova

Šanov/Ozvěny 2. světové války

Šanov a několik dalších míst v okolí nesou připomínku druhé světové války.

Muzeum letecká bitva

Válečná událost známá jako letecká bitva nad Bílými Karpaty připomíná den 29. srpna 1944, kdy byly na několika místech sestřeleny formace amerických letadel, které mířily ze základen v Itálii na Ostravsko. Němci tam totiž na železnici shromažďovali palivo a vojenskou techniku pro východní frontu. Jedna letka měla zpoždění a po cestě ji překvapily německé stíhačky, které sestřelily celkem devět bombardérů B-17G a jeden B-24 Liberator. To, že mladí Američané položili životy za svobodu obyvatel Československa, zaslouží vzpomínku a zamyšlení.

Na několika místech v okolí najdete památníky v krajině, pamětní desky na hřbitovech ve Slavičíně a Rudicích, v muzeu ve Slavičíně je věnována této letecké bitvě celá sekce. Také malá obec Šanov má od roku 2004 v budově mateřské školy muzejní expozici věnovanou této události. Jižně od Šanova, směrem k turistickému rozcestníku Na Koncích, se nachází kamenný památník Letecké srdce.

Letecké srdce památník

Připomíná zde pád bombardéru B-17G „Big time“. Skokem z padáku se zachránil pouze velitel T. Thomas. Ostatní byli zabiti Němci nebo zemřeli již při výbuchu.

Užitečné informace

http://www.sanov.cz

http://muzeum.mesto-slavicin.cz/

GPS pozice

N 49° 2.880', E 17° 53.785'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Vzdělávací a informační středisko Bílé Karpaty, o.p.s.
Marie Petrů
Bartolomějské náměstí 47, 698 01 Veselí nad Moravou
Tel.:518 322 545
e-mail:visbk@bilekarpaty.cz
http://bilekarpaty.cz/vis