česky english deutsch <<< >>>

Okolo Nového Světlova

Komňa

Obec Komňa byla založena v 13. století jako hospodářská základna výše položeného hrádku Zuvačov. Společně s Nivnicí nebo Uherským Brodem je považována za místo narození slavného učence J. A. Komenského. V obci se nachází několik vzorně opravených památek. V patrové sýpce je umístěn památník J. A. Komenského. Dále můžete v Komni nahlédnout do bydlení zvěrokleštiče z druhé poloviny 19. století, v památkově chráněném domku č. 6.

Toto dnes již zaniklé řemeslo živilo v obci spoustu obyvatel – ještě v roce 1900 zde bylo kolem 200 zvěrokleštičů. Vydávali se do světa za prací a kromě peněz přinášeli domů nové informace a výrobky. Po druhé světové válce je pak postupně nahradili zvěrolékaři.

Komňa se nachází v oblasti, která byla po staletí těžce zkoušena vpády vojsk z uherské strany. Pamatuje jednu událost, která ji těžce zasáhla při vpádech Tatarů v 13. století. Když vycházeli obyvatelé po nedělní bohoslužbě z kostela sv. Jakuba, přepadli je vojáci. Neměli s nikým slitování, obyvatele pozabíjeli, vesnici vyplenili a zapálili. Pouze dva bratři přežili. Když Tataři odtáhli pryč, vylezli z úkrytu a začali znovu hospodařit. Na tuto událost je zachována vzpomínka jako na krvavé Jakubské hody.

Užitečné informace

http://www.komna.cz

GPS pozice

N 48° 59.634', E 17° 48.030'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Vzdělávací a informační středisko Bílé Karpaty, o.p.s.
Marie Petrů
Bartolomějské náměstí 47, 698 01 Veselí nad Moravou
Tel.:518 322 545
e-mail:visbk@bilekarpaty.cz
http://bilekarpaty.cz/vis