česky english deutsch <<< >>>

Okolo Nového Světlova

Hradská niva

Cesty do světa

„Miškáři, miškáři, běžte do světa. Jak doma budete, bude tu psota. A tak chodili naši miškáři půl Evropou a vraceli se na zimu s rubly a guldíny. To v šalandě vesele hardošili a čaganili o švihačce (kleštění) za mlada.“ Tak to bylo se zvěrokleštiči nebo miškáři. Vydávali se po staré Hradské náhorní cestě na sezonní práce do Pobaltí, Ruska, Polska a dalších zemí. Toto řemeslo postupně po II. světové válce zaniklo a dnes kastraci zvířat provádí profesionálně veterináři.

Když se vydáte po cestě na Rudimov, uvidíte po pravé straně kapličku. Snad vzpomíná na časy, kdy se u ní zvěrokleštiči loučili se svými rodinami. Obklopovaly ji staré duby a místu se říkalo „u usmrkaných dubů“, protože loučení se neobešlo bez slz. Dnes se nachází mezi střelnicí z jedné strany a hnojištěm ze strany druhé… V okolí se na několika místech nachází staroslovanská mohylová pohřebiště, kde byly objeveny zbytky koster, bronzových a dalších užitných předmětů.

V muzeu v Bojkovicích (a také v sousední obci Komňa) jsou uloženy sbírkové předměty vztahující se ke zvěrokleštičkému řemeslu i staršímu osídlení v regionu.

Užitečné informace

http://www.muzeumbojkovska.cz

http://www.komna.cz

GPS pozice

N 49° 2.983', E 17° 48.785'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Vzdělávací a informační středisko Bílé Karpaty, o.p.s.
Marie Petrů
Bartolomějské náměstí 47, 698 01 Veselí nad Moravou
Tel.:518 322 545
e-mail:visbk@bilekarpaty.cz
http://bilekarpaty.cz/vis