česky english deutsch >>>

Okolo Nového Světlova

Muzeum Bojkovska

Zdravé jádro patriotismu

„Předkové nám, my potomkům, žádný sobě.“ Muzeum Bojkovska bylo založeno v roce 1931 patrioty sdruženými v muzejním spolku a jeho prvním správcem se stal učitel Alois Jašek.

Během svého provozu zažilo muzeum několik stěhování. To poslední proběhlo „ze zámku do podzámčí“ – přesunulo se z Nového Světlova do středu města. V muzeu je instalováno několik tematických expozic zaměřených na nejstarší dějiny, soudnictví, řemesla, bydlení, duchovní svět a umění. Připravovány jsou dějiny 20. století. Návštěvníci mají možnost si některé exponáty vyzkoušet ve své původní funkci, například medomet, kovářský měch.

Aktivity lidí sdružených kolem muzea dokládají, že „patriotismus“ není nic hanlivého, ale naopak vyjadřuje živý zájem místních obyvatel o region, v kterém žijí, a předávání těchto hodnot dalším generacím. Při muzeu působí Muzejní spolek Aloise Jaška, který pořádá přednášky, vlastivědné vycházky a vzpomínkové akce, vydává informační materiály a další. Přijďte se také podívat, jaké to bylo na světlovském panství…

Užitečné informace

http://www.muzeumbojkovska.cz

GPS pozice

N 49° 2.320', E 17° 48.902'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Vzdělávací a informační středisko Bílé Karpaty, o.p.s.
Marie Petrů
Bartolomějské náměstí 47, 698 01 Veselí nad Moravou
Tel.:518 322 545
e-mail:visbk@bilekarpaty.cz
http://bilekarpaty.cz/vis