česky english deutsch <<<

Brány geoparku

Železný Brod

Město Železný Brod se svými 6 500 obyvateli leží v údolí řeky Jizery, v nadmořské výšce kolem 300 m n. m., na rozhraní Krkonoš, Jizerských hor a Českého ráje na silnici I/10 (Praha –Turnov – Harrachov. Nejbližšími městy jsou Semily (10 km), Turnov (14 km), Jablonec nad Nisou (16 km), do centra Krkonoš Harrachova je to 31 km.

Železný Brod vznikl pravděpodobně v 11. nebo ve 12. století při zemské obchodní stezce, která vedla z Prahy do Německa a Polska. Tu se brodili obchodníci přes Jizeru a vznikla zde osada Brod nebo také Brodek. Písemné památky jsou až ze 13. století, kdy se dovídáme z urbáře pražské diecéze, že zde byl kostel a fara.

Příjemně zvlněná krajina je ideální pro nenáročnou turistiku i cykloturistiku. Řeka Jizera vybízí k vodáckým sportům. Město má širokou škálu sportovního vyžití (městské koupaliště s tobogánem, tenisové kurty v zimě kryté přetlakovou nafukovací halou). Poloha města je vhodná i pro zimní sporty (běžecké tratě, sjezdové tratě v přilehlých obcích). V městské části Trávníky se nacházejí příměstské roubené stavby, u kterých je i kostel sv. Jakuba Většího. Na městem lze navštívit kostelík sv. Jana Nepomuského Na Poušti s rodinou hrobkou Desfoursů. Za místním koupalištěm je křemencová stěna Kozinec. Ve městě se každoročně koná Železnobrodský jarmark.

GPS pozice

N 50° 38.482', E 15° 15.324'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Geopark UNESCO Český ráj
Jiří Vlasák
Tel.:+420 481 540 111
e-mail:vlasak@geopark-ceskyraj.cz
http://www.geopark-ceskyraj.cz