česky english deutsch <<< >>>

Okolo Bzenecké Doubravy

Starý hrad

Přímo nad Bzencem se tyčí výrazné návrši, odkud je výhled daleko do okolního kraje. Není divu, že zde kdysi stával hrad.

návrší nad Bzencem (na vrcholu barokní kaple

Jeho počátky jsou opředeny mnoha nejasnostmi. Některé historické prameny naznačují, že se mohlo jednat o hrad Buzinc, který byl již roku 1015 vypálen českým knížetem Oldřichem. Jistotu však dává až první písemná zmínka o hradu Bzenec z roku 1231, kdy patřil královně Konstancii. Hrad během středověku vystřídal řadu majitelů, až byl během husitských válek dobyt a vypálen. Jeho zdivo bylo zřejmě rozebráno na stavbu bzeneckých domů a v terénu po něm zbyly jen nezřetelný podélný půdorys. Nyní se na jeho místě nachází torzo barokní kaple sv. Floriána.

Starý hrad po vyhoření (1915)

Podle pověsti zbylo z hradu také sklepení. Jednou se prý do něj propadl jeden hospodář pracují na svém vinohradu. Potkal tam starého kastelána a nějaký čas mu pomáhal s úklidem sklepů. Při tom viděl, jak v prostorách pod hradem spí velké vojsko připravené k boji. Když se hospodář rozhodl vrátit zpět na povrch, dal mu kastelán za odměnu hromadu smetí. Jakmile přišel hospodář domů, tak se smetí proměnilo ve zlato a hedvábí.

GPS pozice

N 48° 58.720', E 17° 16.096'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Vzdělávací a informační středisko Bílé Karpaty, o.p.s.
Marie Petrů
Bartolomějské nám. 47, 698 01 Veselí nad Moravou
Tel.:tel: 518 322 545
e-mail:visbk@bilekarpaty.cz
http://