česky <<<

Osobnosti a krajina

Hrubá Skála – Alois L. von Aehrenthal

Alois Leopold Johann Baptist Lexa hrabě von Aehrenthal (27. září 1854, Hrubá Skála, Rakouské císařství, dnes Česká republika – 17. února 1912) byl český šlechtic a rakouský diplomat a politik.

Aehrenthal pocházel z nižšího šlechtického rodu usazeného v Čechách. Odmala měl díky své matce výborné styky s vysokou aristokracií. Svou diplomatickou dráhu započal na vídeňském ministerstvu zahraničí, později se stal vyslancem v Bukurešti, pracoval jako velvyslanec v Petrohradě, v letech 1899–1906 bylo jeho úkolem zlepšení vzájemných vztahů mezi Rakouskem a Ruskem. V roce 1906 se stal ministrem zahraničí, kterým byl až do své smrtí v roce 1912. Byl hlavním aktérem v krizi po anexi Bosny a Hercegoviny ze strany Rakouska-Uherska. Svou nekompromisní politikou výrazně přispíval k rostoucí mezinárodní izolaci Rakouska-Uherska před 1. světovou válkou.

Šlechtický rod Aehrenthalů se v mnohém zasloužil o to, že oblast, jejíž centrum se nacházelo na hruboskalském panství, začala být označována jako Český ráj. Aehrenthalové prosluli jako výborní hospodáři, kteří se starali o ekonomický i kulturní rozkvět svého panství. Přispěli také k zachování přírodních krás této krajiny. O rodu Aehrenthalů se dosud mnoho nepsalo a jejich architektonická činnost zůstávala z velké míry neprobádaná. Ve své diplomové práci jsem se pokusila tento nedostatek alespoň částečně napravit. Snažila jsem shrnout jejich nejvýznamnější stavební podniky na hruboskalském panství, konkrétně přestavbu zámku Hrubé Skály a hradu Valdštejna, vznik chrámu Narození Panny Marie v Turnově a založení lázní Sedmihorek.

GPS pozice

N 50° 32.732', E 15° 11.702'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Envidea o.s., Český ráj
Marek Lédl
e-mail:info@envidea.cz
http://