česky <<< >>>

Osobnosti a krajina

Valdštejn – K. H. Mácha

Freska v kapli na Valdštejně, kterou v roce 1836 na zakázku pro barona Aehrenthala namaloval místní malíř František Mašek, je skrytá ve stínu a malba už není příliš patrná. Ale před druhou světovou válkou vydala firma V.Čermák-fotoprůmysl Smíchov pohlednici s černobílou kopií fresky a s textem: „Obraz sv. Jana Křtitele v kapli na nádvoří – podobizna pěvce "Máje“ K.Hynka Máchy".

Není pochyb o tom, že Mácha na Valdštejně a v okolí pobýval, a to tak dlouho, že mu čas stačil na zhotovení kresby hradu, která je zařazena mezi Máchovy tzv. „Hrady spatřené“. Kromě toho ho do těchto končin lákalo i milostné dobrodružství.

Máchova kresba Valdštejna Máme tedy pěkně pohromadě dva zdroje, připouštějící možnost, že Janova podoba v kapli na nádvoří je podoba Karla Hynka. Časové neshody malování fresky a Máchových poutí do Krkonoš přes Hrubou Skálu je možné opominout, protože malíř si mohl udělat jen skicu nebo kompletní portrét, který později na fresku jednoduše okopíroval.

Na fresce Jan Křtitel odpočívá na pískovcových stupních. U nohou má pramen s kapradím, nad hlavou koruny stromů a z nich padající déšť. Typická hruboskalská krajina, typické hruboskalské počasí.

V levé ruce postava volně přidržuje kříž s kožešinkou, což jsou Janovy obvyklé atributy, a pravou rukou, ledabyle odloženou, ukazuje kamsi na pískovec…

A hned tu máme vtíravé otázky.

Například: proč Janova hlava je tak pečlivě namalována s mnoha detaily, zatímco jeho tělo vypadá jako zjednodušená figura Kena od Mattela?

Proč postava Jana Křtitele z Valdštejna je tolik podobná postavě Ježíše z kostela Narození Panny Marie v Turnově, jen zrcadlově obráceně a bez kožešinky na kříži? Proč postava Ježíše v Turnově má po svém boku, stejně jako Jan Křtitel na Valdštejně, pískovcovou skalku se třemi vrcholky, v onom případě maskovanou za obláčky? Maloval výzdobu turnovského kostela na zakázku Aehrenthalů malíř František Mašek?

GPS pozice

N 50° 33.752', E 15° 9.969'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Envidea o.s., Český ráj
Marek Lédl
e-mail:info@envidea.cz
http://