česky <<< >>>

Osobnosti a krajina

Náměstí v Turnově – Čeněk Paclt

Po vyučení obdržel „cestovní knížku“, jež mu povolovala cestovat po Čechách, Moravě a Rakousku. Paclt chtěl poznat kus světa a zkusit se uživit mydlařinou, proto se vydal do Uher. V Uhersku se mu ale nevedlo dobře. Odešel tedy do Vídně, kde brousil opály. V letech 1840–1842 pracoval u vídeňského klenotníka Benkowitze. Později na radu bratra Antonína odešel do Varšavy. Zde začal prodávat kamínky, jež mu zasílali z Turnova. Čeňkovi se ale vůbec nedařilo. Během necelých dvou let obchodování přišel o úspory, které si přivezl z Vídně.

Cesty po světě ** **Amerika Paclt se rozhodl, že navštíví „Nový svět“. Na lodi Thomas Bennett se 26. září 1846 vydal na jednatřicetidenní plavbu z Antverp do New Yorku. Na lodi byl jediným Čechem. V New Yorku nemohl najít práci, byl oloupen a asi po týdnu chtěl na parníku Phoenix odplout do New Orleans. Během plavby na lodi vypukl poblíž Bahamských ostrovů požár. Před jejím potopením zachránila posádku fregata Providentia, která patřila americké armádě. Paclt se zde rozhodl vstoupit do armády, složil kapitánovi přísahu a podepsal pětiletou smlouvu. V armádě sloužil jako dělostřelec. Občas se někde usadil a zkoušel farmařit, ale nikde dlouho nevydržel. Čeněk Paclt byl totiž dobrodruh a světoběžník tělem i duší. V roce 1857 navštívil Rio de Janeiro, ale nelíbilo se mu zde, tak se vrátil zpátky do USA. Ještě ve stejném roce odplul do Austrálie.

Austrálie a Asie V Austrálii procestoval hlavně jihovýchodní část kontinentu. Zkoušel štěstí s hledáním zlata, ale moc se mu nedařilo. V říjnu 1859 vyplul z Melbourne do Kalkaty, neboť se v této době hodně mluvilo o nálezech zlata ve východní Indii. Anglické noviny o tom neustále psaly, a tak v krátké době každý mluvil jen o indickém Eldorádu. V Indii zjistil, že skočil na „novinářskou kachnu“. Rozhlášené bohaté zlaté doly se nekonaly. Čeněk se po asijské půdě potloukal dva týdny, ale nelíbilo se mu tady. Do Austrálie se vracel přes Hongkong a Singapur. Do Adelaide doplul v dubnu 1860. V Austrálii znovu hledal zlato. V letech 1865–1866 procestoval Nový Zéland. Poté se vrátil do rodného Turnova.

Afrika Na „Černý kontinent“ se Paclt dostal na začátku roku 1870. Procestoval značnou část jižní Afriky. Když necestoval, tak hlavně hledal diamanty. Delší dobu žil v diamantových polích v Kimberley. Poznal se zde i s českých cestovatelem Emilem Holubem, s nímž však neměl dobré vztahy, neboť Holub připadal Pacltovi jako nezkušený, ale přitom namyšlený a drzý mladý muž. V Africe Paclt prožil zajímavých 17 let a nakonec zde i zemřel.

GPS pozice

N 50° 35.234', E 15° 9.476'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Envidea o.s., Český ráj
Marek Lédl
e-mail:info@envidea.cz
http://