česky <<< >>>

Farmářská stezka okolím Prahy

Usedlost Medník

Zemědělsko-řemeslné hospodářství malorolníka o rozloze 5ha, založené v roce 1999. Hospodaříme po způsobu našich dědečků a pradědečků. Hospodářství se skládá z chalupy a přilehlých hospodářských stavení travních výběhů pro zvířata truhlářské dílny Setkáte se s kravkou koněm kozami ovečkami Většina zvířat je zvyklá na kontakt s lidmi a zvlášt' s dětmi. Během návštěvy si můžete prohlédnout historické zemědělské náčiní a vybavení truhlářské a tesařské dílny s dobovým nářadím.

Hospodářství

Počátkem minulého století to byl kraj dřevorubců a lamačů kamene. Dřevo bylo dopravováno po vodě na pražské pily a kamen posázavským pacifikem do Prahy na stavby. Zemědělství zde bylo malorolnické pro zdejší podhorský ráz krajiny. Přebytky ze zemědělství se taktéž vozily do Prahy na trhy.

V předválečných letech byl pro kraj významným přínosem turismus a výletnictví. V období druhé světové války bylo území zabráno němci a vystěhováno. Po návratu starousedlíků do zbídačené krajiny se začalo s družstevnictvím a přibližování se městu, jejíž následky jsou patrné do dnešních dnů. Do budoucna, dle územního plánu obce, se zde plánuje klidová zóna bez větší výstavby, s upřednostněním ochrany přírody a tím přilákání návštěvníků do kraje, jak tomu bylo dříve. Ráz krajiny se dá srovnat se Šumavou. Od zvířátek co dá kravička… co dá koza… jehněčí, kůzlečí hnůj (koňský, kravský) ovčí kožešiny z kožichových ovcí Ostatní výukové programy pro děti posezení spojené s ochutnávkou produktů podle aktuální nabídky možnost jednoduchého ubytování pro pocestné i tuláky koňmo. Z dílny dřevěné doplňky pro domácnost prkýnka na maso – poličky podložku pod hrnce věšáčky hoblované polotovary pro kutily co zde uvidíte ze dřeva to vyrobíme Produkty a výrobky lze při pravidelných rozvozech dovézt do Prahy.

Krajina Seznámení s historií kraje. Témata: zemědělství štěchovický poklad trempink typy na výlety do okolí možnost výletů s doprovodem a s výkladem

Užitečné informace

V. Bednář Závist 69 Netvořice 257 44 tel.: 224 283 262, 608 978 780 e-mail: kletecko@seznam.cz

Jak se k nám dostanete Nachází se jižně od Prahy na území sevřeném řekou Vltavou a Sázavou, v členité krajině středočeské pahorkatiny na okraji obce Závist.

Autobus 45 min – MHD Praha Smíchov – zastávka Závist u křížku

Vlak 1h – Praha Hl.n. – Vršovice – Braník – Petrov u Prahy (dále 1h pěšky 4km po modré)

Auto 40 min – Praha – Zbraslav – Štěchovice – Závist 50 min – Praha – Jesenice – Jílové – Závist 40 min – Benešov – Konopiště – Netvořice – Krňany – Závist 30 min – Neveklov – Netvořice – Krňany – Závist

GPS pozice

N 49° 51.422', E 14° 26.635'
[GPX]

[MAPY.CZ]