česky english deutsch <<< >>>

Okolo Nového Světlova

Zámek Nový Světlov

Vzpomínky na Itálii

Vyvýšená místa nad lidskými sídly bývala vyhrazena především hradům. Nový Světlov, postavený v 15. století, také původně sloužil jako sídelní hrad se strážnou a ochrannou funkcí.

Název „Světlov“ je odvozen od ohňových znamení, která měl vysílat v případě hrozícího nebezpečí. Hrad byl důkladně opevněn hradbami a příkopy, nechyběly ani podzemní chodby. Postupem času byl několikrát přestavován a proměňoval se v zámek. Na jeho současné podobě ve stylu tudorské (romantické) novogotiky se nejvíce podepsala přestavba v letech 1846–1856, za vlády Larysch-Mönichů. Časté přirovnávání zámku Nový Světlov k italskému Miramare nespočívá jen v podobném architektonickém stylu – inspirovali se jím při přestavbě zámky Lednice, Hluboká, Sychrov nebo Bzenec – ale v celé jeho koncepci. Když zde pobýval rytíř Vitaliano Fumagalli z Milána, snažil se zde prý vykouzlit „kus Itálie pod bojkovským nebem.

Ve sklenících zrály citrony a pomeranče, byl založen morušový sad kvůli produkci hedvábí, v kuchyni voněla italská jídla a na nádvoří hrála hudba, snad také italská… slyšíte?

Užitečné informace

http://www.zameksvetlov.cz

http://www.muzeumbojkovska.cz

GPS pozice

N 49° 1.762', E 17° 48.056'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Vzdělávací a informační středisko Bílé Karpaty, o.p.s.
Marie Petrů
Bartolomějské náměstí 47, 698 01 Veselí nad Moravou
Tel.:518 322 545
e-mail:visbk@bilekarpaty.cz
http://bilekarpaty.cz/vis