česky english deutsch <<< >>>

Brány geoparku

Jilemnice

Jilemnice, město v okrese Semily s asi 6 000 obyvateli, leží v kopcovité krajině západního podhůří Krkonoš. Náměstí se nachází v nadmořské výšce 464 m n. m. Již po léta je vyhledáváno jako výhodné východisko do západních Krkonoš, jejichž přirozeným centrem se během historického vývoje stalo. Zajímavý je půdorys centra města, ukazující na jeho plánovité založení, nikoliv na živelné osídlení.

Jilemnice vznikla na počátku 14. století jako hospodářské centrum rozsáhlého štěpanického panství drženého pány z Valdštejna. Historické prameny nám neumožňují pohled do nejstarší historie města, neboť naprostá většina pramenů byla zničena, zejména požáry. Vzhledem ke své odlehlé poloze se Jilemnice rozvíjela pomaleji než poddanská města v úrodném vnitrozemí. Zdá se však, že odlehlá poloha ji léta chránila před vážnými válečnými pohromami. Rozmach města byl ještě výrazněji omezen od roku 1492, kdy si Valdštejnové město i panství rozdělili na dvě samostatné části. Z 15. století pocházejí první zmínky o jilemnických dolech. V následujícím století se připomíná zdejší vyspělé plátenictví.

Ve městě můžete navštívit krytý bazén, v letních měsících i koupaliště. Z historických památek jsou k vidění kostel sv. Vavřince s farou a kaple sv. Isidora. Zajímavostí je i budova starého pivovaru. V dosahu je národní park Krkonoše a přírodní památka Strážník s Hvězdnou pasekou, která je unikátní výskytem hvězdovce (druh křemenu tvořící útvary připomínající hvězdice).

Jilemnické náměstí

Kostel sv. Vavřince

Zámek

GPS pozice

N 50° 36.533', E 15° 30.369'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Geopark UNESCO Český ráj
Jiří Vlasák
Tel.:+420 481 540 111
e-mail:vlasak@geopark-ceskyraj.cz
http://www.geopark-ceskyraj.cz