česky

Architektura na Horní Svratce

Stezka v okolí horního toku řeky Svratky na Nedvědické vrchovině v blízkosti vodní nádrže Vír spojuje místa se zajímavou středověkou, lidovou i moderní architekturou.  ***

Začíná na hradě Zubštejn, který patří k jedné z největších zřícenin středověkých hradů na Moravě. Spolu se zříceninami hradu Aueršperk a Pyšolec tvoří nevšední trojúhelník strážních sídel Pernštejnů. Další skvost, který na stezce můžete obdivovat, je románský kostelík sv. Michaela Archanděla ve Vítochově, opředený legendami o založení sv. Metodějem, pohanském pohřebišti a sedmi borovicích zasazených kořeny vzhůru, který je i dnes krásným a tajemným místem. V Dalečíně, nenápadné vesničce s bohatým sportovním životem, najdete pozůstatky dalšího středověkého hradu, renesanční zámeček, barokní kostel a moderní funkcionalistic­kou vilu.

Bukové lesy odkrývají výhled na Zubštejn (autor: Lenka Víchová)

Kolem horního toku Svratky se zachovalo mnoho památek lidové architektury. Kolem Vírské přehrady jsou to obce Hluboké, Ubušínek, Polom a Nyklovice a pokud se vydáte i výše proti proudu, stojí za vidění vesničky Krátká, Březiny, Milovy a Křižánky na Novoměstsku.

V malých vesničkách najdete taky kořeny evangelické víry, v obcích Veselí a Prosetín vznikaly první toleranční modlitebny na Moravě a to díky působení Tomáše Jurena. Pojďte objevit tyto památky a připomenout si historický vývoj a postupné osídlování celé této oblasti.

Seznam zastavení

 1. Zubštejn
 2. Aueršperk
 3. Vítochov - kostel sv. Michaela
 4. Dalečín
 5. Vila Gustava Jaroška
 6. Ubušínek
 7. Veselí
 8. Hluboké
 9. Polom
 10. Nyklovice
 11. Prosetín
 12. Kozlov

Kontakty

Mikroregion Bystřicko
Ing. Jarmila Zemanová
Tel.:566 590 399
e-mail:mikroregionbystricko@centrum.cz
http://