česky

Putování po Policku

Police nad Metují leží v severní části východních Čech a představuje vstupní bránu do chráněné krajinné oblasti Broumovska – světa skalních komplexů s mozaikou zelených luk a lesů i nádherných výhledů.

Mikroregion Policko zahrnuje oblast katastrů města Police nad Metují a sedmi obcí v jeho nejbližším okolí. Území vymezuje pomyslná hranice vedená od stolové hory Ostaš po hřebenu Broumovských stěn, dále po česko-polské státní hranici u obce Machov, k řece Metuji nad Hronovem, proti jejímu toku k Dědovu a zpět k Ostaši. Díky poloze mezi Krkonošemi a Orlickými horami, bezprostředně na česko-polské hranici s řadou turistických přechodů, je tato oblast ideální výchozí základnou nejen pro turisty, ale i cyklisty či motoristy a síť dobře značených turistických tras, cyklotras či udržovaných běžeckých stop vás spolehlivě zavede do všech pozoruhodných míst, která si vyberete za cíl svého výletu, či putování. A že je z čeho vybírat!

Zdejší členitá krajina, které dominují zalesněné hřebeny stolových hor a labyrinty rozsáhlých skalních měst, nabízí nepřeberné množství výletů nejenom za historickými, ale i kulturními památkami regionu. Nezapomenutelné chvíle zažijete v hlubokých roklích Broumovských a Polických stěn, přičemž toulkami krajinou vás bude na každém kroku doprovázet barokní atmosféra. Benediktýni, kteří přišli na Policko před 800 lety, zanechali v krajině svou nesmazatelnou stopu vrytou do drobných sakrálních památek a barokních kostelů (jedná se o tzv. „broumovskou skupinu kostelů“). Zajímavostí regionu jsou „skalní hřiby“, které najdete v oblasti Slavného či Božanovského Špičáku a kaple Hvězda s vyhlídkovým ochozem postavená dle návrhu Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Kromě příjemných toulek přírodou můžete navštívit i dvě muzea přímo v Polici n. Met.: výjimečné muzeum stavebnice Merkur a unikátní Muzeum papírových modelů, třetí na světě vůbec, v jehož expozici uvidíte přes 1200 výtvorů modelářů z České republiky, ale i Evropy. Kromě seznámení se s historií papírového modelářství, si také můžete s nůžkami v ruce vyzkoušet svoji šikovnost. Přijeďte se přesvědčit!

Seznam zastavení

  1. Police nad Metují
  2. Stolová hora Ostaš
  3. Osada Hony
  4. Hvězda v Broumovských stěnách
  5. Zelená kaplička v Ticháčkově lese
  6. Osada Slavný
  7. Pánův kříž
  8. Machovská Lhota
  9. Kostel sv. Prokopa - Bezděkov nad Metují
  10. Maršovské údolí

Kontakty

Mikroregion Policko
Informační centrum
Masarykovo náměstí 75, 549 54 Police nad Metují
Tel.:+420 491 421 501
e-mail:infocentrum@policko.cz
http://www.policko.cz