česky english deutsch polski <<< >>>

Přírodní památky Moravskoslezského kraje

PP Váňův kámen 1

Základní informace

Přírodní památka Váňův kámen byla vyhlášena roku 1993 na ploše 0,77 ha. Jedná se o skálu, která vystupuje asi 15 m nad okolní terén. Váňův kámen je tvořen valouny a bloky vápence druhohorního stáří (jura – křída). Jedná se o vápnité usazeniny vytvářené v mělkém moři.

Předmět ochrany

Skalisko tvořené krou jurského vápence, jeden z mála přirozených útvarů v okolí Štramberka nenarušených těžbou vápence.

Geologie

V okolí Štramberka vystupuje několik ker štramberských vápenců, z nichž nerozsáhlejší je masiv Kotouče a Horní a Dolní Skalky. Výchoz jurského vápence zvaný Váňův kámen je jedním z mála útvarů, podstatně nenarušených těžbou. Zkameněliny ve štramberských vápencích jsou významné při studiu celého ekosystému fosilního korálového rifu. Z pestré asociace živočichů bylo popsáno přes 600 druhů – je to jedno z nejbohatších společenstev ve světovém měřítku. Za stratigraficky nejvýznamnější jsou dnes považovány mikroorganismy – Stomiosferidi, Tintinidi a Kalpionely (nálevníci). Nejdůležitějším stavebním prvkem útesu byli koráli řádu Scleractinia a Hexanthiniaria, dále řasy a sinice, zpevňující útes (nejrozšířenější Tubiphytes morronensis, r. Bacinella). Nejvíce schránek po sobě zanechali mlži a břichonožci. Četné jsou též nálezy ramenonožců, hlavonožců – belemnitů, nautiloidů, ammonitů, ježovek, mechovek, červů a řady dalších bezobratlých, hub i rybích zubů.

Váňův kámen 1

Váňův kámen 1

Váňův kámen 2

Váňův kámen 2

Váňův kámen 3

Váňův kámen 3

Užitečné informace

Kontakty

Krajský úřad Moravskoslezského kraje, odbor životního prostředí a zemědělství 28. října 117, 702 18 Ostrava www.kr-moravskoslezsky.cz tel.: +420 595 622 297

GPS pozice

N 49° 35.444', E 18° 7.776'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Krajský úřad Moravskoslezského kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
28. října 117, Ostrava
Tel.:+420 595 622 297
http://www.kr-moravskoslezsky.cz