česky english deutsch polski <<< >>>

Přírodní parky Moravskoslezského kraje

Přírodní park Podbeskydí 3

Základní informace

Přírodní park Podbeskydí zaujímá rozlohu 125 km2 a byl vyhlášen v roce 1994 na území tehdejšího okresu Nový Jičín v nejpozoruhodnější části Podradhošťské pahorkatiny, která je představována Štramberskou vrchovinou se dvěma odlišnými částmi – ženklavskou a hodslavickou.

Oční studánka

Oční studánka se nachází pod vrcholem Svinec v těsné blízkosti stejnojmenné přírodní rezervace. Po svém návratu z cest po poutních místech Svaté země, Egypta a Říma, postavil v roce 1889 Johann Stieber u studánky umělou lurdskou jeskyni se sochou Panny Marie Lurdské. U Oční studánky je i kaplička Panny Marie Svatohostýnské, zbudovaná po druhé světové válce občany Starého Jičína a okolí. K soše P. Marie Lurdské se v minulosti vždy 6. října konaly poutě. Voda ve studánce je prý zázračná, údajně mnohým nemocným vyléčila oči. Podle pověsti poblíž kdysi pásl ovce sirotek Jakub, chlapec neposlušný a vzpurný. Když mu sestra přinesla oběd, volal na ni: „Než bych toto mizerné jídlo jedl, ať raději zkamením a ať mě svině sežerou!“ Vtom z lesa vyběhly dvě svině, chlapce ubily a sežraly. Chléb, který mu sestra donesla, se proměnil v kámen a ze džbánku od mléka vytryskla voda. Kopci nad studánkou se od té doby říká Svinec. Na území přírodního parku Podbeskydí se nachází několik zvláště chráněných území. Přímo nad studánkou najdeme přírodní rezervaci Svinec, nedaleko pak přírodní památku Pikritové mandlovce u Kojetína a přírodní památku Polštářové lávy ve Straníku.

Oční studánka

Oční studánka

Lurdská jeskyně 1

Lurdská jeskyně 1

Lurdská jeskyně 2

Lurdská jeskyně 2

Užitečné informace

Kontakty

Krajský úřad Moravskoslezského kraje, odbor životního prostředí a zemědělství 28. října 117, 702 18 Ostrava www.kr-moravskoslezsky.cz tel.: +420 595 622 297

GPS pozice

N 49° 34.234', E 17° 58.741'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Krajský úřad Moravskoslezského kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
28. října 117, Ostrava
Tel.:+420 595 622 297
http://www.kr-moravskoslezsky.cz