česky english deutsch polski <<< >>>

Přírodní parky Moravskoslezského kraje

Přírodní park Podbeskydí 2

Základní informace

Přírodní park Podbeskydí zaujímá rozlohu 125 km2 a byl vyhlášen v roce 1994 na území tehdejšího okresu Nový Jičín v nejpozoruhodnější části Podradhošťské pahorkatiny, která je představována Štramberskou vrchovinou se dvěma odlišnými částmi – ženklavskou a hodslavickou.

Pikritový lom

Jedná se o geologickou zajímavost – opuštěný lom s místním názvem „U oka“, ve kterém se až do 50. let 20. století těžil kámen používaný v okolních obcích ke zpevnění cest. Lom je nyní opuštěný a zčásti zatopený. Nalezneme zde další z forem podmořské sopečné činnosti ve spodní křídě. V zadní stěně lomu jsou odkryty olivinické těšinity, které vnikly jako ložní žíly do vrstevních spár ve sledu usazených hornin těšínsko – hradišťského souvrství slezské jednotky. Žhavá láva ve svém okolí usazené horniny tepelně přeměnila. Spodní část lomu je nyní zatopena a slouží k rozmnožování obojživelníků. Místo sloužilo dlouhou dobu jako divoká skládka odpadů. Úpravu místa, včetně odvozu odpadu z jezírka provedli členové ZO Českého svazu ochránců přírody Nový Jičín. Snahou je zajištění přístupu k zadní straně lomu. Na území přírodního parku Podbeskydí se nachází několik zvláště chráněných území. Nedaleko odtud v obci Kojetín najdeme přírodní rezervaci Svinec, přírodní památku Pikritové mandlovce u Kojetína a v těsné blízkosti lomu pak přírodní památku Polštářové lávy ve Straníku.

Lom ve Straníku

Lom ve Straníku

Snůška Skokana hnědého

Snůška Skokana hnědého

Užitečné informace

Kontakty

Krajský úřad Moravskoslezského kraje, odbor životního prostředí a zemědělství 28. října 117, 702 18 Ostrava www.kr-moravskoslezsky.cz tel.: +420 595 622 297

GPS pozice

N 49° 33.229', E 17° 59.080'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Krajský úřad Moravskoslezského kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
28. října 117, Ostrava
Tel.:+420 595 622 297
http://www.kr-moravskoslezsky.cz