česky english deutsch polski <<< >>>

Přírodní parky Moravskoslezského kraje

Přírodní park Oderské vrchy 4

Základní informace

Oderské vrchy jsou jihovýchodní část Nízkého Jeseníku. Pro své půvaby byly v roce 1994 vyhlášeny přírodním parkem. Bohaté lesy s množstvím přírodních zajímavostí vybízejí po celý rok k vycházkám, koncem léta a na podzim se stávají houbařským rájem.

Panna Marie ve skále

Podle lidové pověsti prý vzniklo poutní místo Panny Marie ve Skále na základě zázračného uzdravení na smrt vysíleného vojáka z konce třicetileté války v době švédských nájezdů (1642–1648). Zmírající voják se vroucně modlil k Panně Marii o záchranu. Ta ho vyslyšela a voják se uzdravil pramenem vody, který vytryskl ze zdejší skalní jeskyňky. Zpráva o zázračném uzdravení vojáka se roznesla brzy po celém okolí. Odevšad přicházeli lidé ke Skále, aby v posvátném vytržení postáli u tajemné rokle. Pak se zde objevil tajemný obraz Panny Marie, k němuž „odedávna se koná každý rok procesí“, jak zní ohláška ze dne 7. září 1851. Protože byli lidé přesvědčeni o léčivých účincích zdejší vody, postavila zde spálovská vrchnost vanové lázně pro vodoléčbu. Tyto lázně jsou písemně doloženy již k roku 1848 a léčil v nich vrchnostenský lékař-ranhojič Vavřinec Tichý, jehož pomník je zazděn ve zdi sakristie spálovského kostela. Lázně však byly při požáru zničeny a už nebyly znovu obnoveny. Každého 8. září se na tomto poutním místě koná pouť. Nedaleko odtud se nachází dvě přírodní památky: Vrásový soubor u Klokočůvku a Na Čermence.

Vrásový soubor u Klokočůvku

Vrásový soubor u Klokočůvku

Panna Marie 1

Panna Marie 1

Panna Marie 2

Panna Marie 2

Užitečné informace

Kontakty

Krajský úřad Moravskoslezského kraje, odbor životního prostředí a zemědělství 28. října 117, 702 18 Ostrava www.kr-moravskoslezsky.cz tel.: +420 595 622 297

GPS pozice

N 49° 43.135', E 17° 44.040'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Krajský úřad Moravskoslezského kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
28. října 117, Ostrava
Tel.:+420 595 622 297
http://www.kr-moravskoslezsky.cz