česky english deutsch polski <<< >>>

Přírodní parky Moravskoslezského kraje

Přírodní park Oderské vrchy 2

Základní informace

Oderské vrchy jsou jihovýchodní část Nízkého Jeseníku. Pro své půvaby byly v roce 1994 vyhlášeny přírodním parkem. Bohaté lesy s množstvím přírodních zajímavostí vybízejí po celý rok k vycházkám, koncem léta a na podzim se stávají houbařským rájem.

Balerův větrný mlýn ve Spálově

Původně bylo na území Spálova 7 větrných mlýnů německého typu, do dnešní doby se zachoval jediný, který máte právě před sebou. Je pojmenován podle svého stavitele tesaře Františka Balera, který jej postavil v roce 1930 po tom, co ve Spálově zanikl poslední dřevěný větrný mlýn a obec tak zůstala bez mlýna. Mlynář Baler dvoupodlažní mlýn postavil kompletně sám včetně vybavení a kamenů, které i sám ostřil, byl nejen zručný tesař a sekerník a po otci též mlynář, ale zvládl i jiná řemesla (zhotovil například několik kusů houslí, čelo, basu, a dokonce i klavír). Mlýn fungoval do roku 1938, po té co roku 1940 František Baler zemřel, mlýn zpustnul. Balerův mlýn je nejmenší a také nejmladší ze všech našich dochovaných větrných mlýnů. K jeho záchraně spojili síly majitelka mlýna paní Ludmila Jemelková, Kruh přátel větrných mlýnů při Technickém muzeu v Brně a městys Spálov se starostkou paní Marii Flodrovou. V blízkosti obce Spálov nalezneme i další zajímavosti. Nedaleko odtud je staré důlní dílo Petrova skála a také přírodní rezervace Královec.

Balerův mlýn 1

Balerův mlýn 1

Balerův mlýn 2

Balerův mlýn 2

Užitečné informace

Kontakty

Krajský úřad Moravskoslezského kraje, odbor životního prostředí a zemědělství 28. října 117, 702 18 Ostrava www.kr-moravskoslezsky.cz tel.: +420 595 622 297

GPS pozice

N 49° 42.013', E 17° 43.459'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Krajský úřad Moravskoslezského kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
28. října 117, Ostrava
Tel.:+420 595 622 297
http://www.kr-moravskoslezsky.cz